Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանըկառավարության նիստում հայտարարել է, որ Հայաստանում «երեխաների նկատմամբ բռնությունը շատ մեծ է, այդ թվում՝ սեռական բռնությունը»։
«Մենք պետք է կարողանանք ամբողջությամբ վերափոխել երեխայի նկատմամբ բռնությանն արձագանքելու, բռնությունը կանխարգելելու ու հետագայում այս գործերով քննություն իրականացնելու համակարգը»,–ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
ՄԻՊ մշտադիտարկումները ցույց են տալիս, որ հատկապես բռնության կանխարգելման ու բռնության արձագանքման տեսանկյունից խնդիները շատ մեծ են, ընդհուպ այն աստիճանի, որ որոշակի դեպքերում իրավասու մարմինների ներկայացուցիչները բռնության տեսակների վերաբերյալ պատշաճ պատկերացում չունեն ու չեն կարողանում արձագանքել խնդիրներին։

29 Май 2025 - 10:30 AMT
На заседании правительства защитник прав человека Аннаит Манасян заявила, что «в Армении насилие в отношении детей очень распространено, включая сексуальное насилие».
Как сообщает Aysor.am , Манасян подчеркнула необходимость полного преобразования системы реагирования, предотвращения и расследования случаев насилия в отношении детей.
По её словам, данные постоянного мониторинга показывают серьёзные проблемы, особенно в части предотвращения и реагирования на насилие. В некоторых случаях представители уполномоченных органов не имеют достаточного представления о формах насилия и не способны адекватно реагировать на инциденты.