Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կառավարությունում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է, որ սահմանազատման աշխատանքները կասեցված չեն։
«Փոխվարչապետների մակարդակով աշխատանքային խմբերը կապի մեջ են և շարունակում են աշխատել, որ առաջ ընթանանք։ Վերջին պայմանավորվածությունն այն է, որ Հայաստան-Վրաստան-Ադրբեջան սահմանակետից մի քիչ ներքև է շարունակվելու սահմանազատումը, և փորձելու են բանակցությունների միջոցով հասնել լուծումների, որ շարունակվի սահմանազատման գործընթացը։ Այդ ուղղությամբ մեծ ջանքեր են գործադրվում, որ առաջ ընթանանք»,- ասել է նա, հայտնում է Radar.am-ը։
ԱԽ քարտուղարը նաև ասել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման նպատակով ընթացող խորհրդակցությունները դիվանագիտական ուղիներով շարունակվում են, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Դիվանագիտական խողովակով խորհրդակցություն ենք իրականացնում Ադրբեջանի հետ, որպեսզի խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվի»,-ասել է նա։
Անդրադառնալով Խոզնավարի հատվածում հնչած կրակոցներին՝ ԱԽ քարտուղարը հիշեցրել է, որ Հայաստանն Արդբեջանին առաջարկել է սահմանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմ ստեղծել:
Նրա խոսքով՝ խաղաղության կառուցման գործընթացում առաջընթաց է ապահովվել՝ փոխվարչապետների մակարդակով աշխատանքային խմբերը շարունակում են աշխատել, որպեսզի սահմանազատման գործընթացի հետ կապված առաջ ընթանան:

29 Май 2025 - 13:58 AMT
Во время брифинга в правительстве секретарь Совета национальной безопасности Армен Григорян заявил, что работы по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном не приостановлены.
«Рабочие группы на уровне вице-премьеров находятся на связи и продолжают работу. Последняя договоренность — продолжить делимитацию немного южнее точки пересечения границ Армении, Грузии и Азербайджана. Путем переговоров стороны попытаются найти решения, чтобы процесс продолжился. В этом направлении прилагаются большие усилия», — отметил он, передает Radar.am .
По словам Григоряна, дипломатические консультации с Баку по подписанию мирного договора продолжаются, сообщает «Panorama.am ».
«Мы проводим консультации с Азербайджаном по дипломатическим каналам, чтобы подписать мирное соглашение», — сказал он.
Комментируя инцидент с выстрелами в районе Хознавар, он напомнил, что Армения предложила создать механизм расследования приграничных инцидентов.
Он также подчеркнул, что в процессе мирного строительства достигнут прогресс — рабочие группы на уровне вице-премьеров продолжают работу по продвижению делимитации.
16 января МИД Армении сообщил, что достигнута договоренность о новом участке делимитации границы. Работы начнутся с северного сегмента — точки пересечения границ Армении, Азербайджана и Грузии, и будут продолжены в южном направлении до армяно-азербайджанской границы с Ираном.