29 Մայիս 2025 - 12:07 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը, անդրադառնալով գումարի դիմաց 1 կամ 4 ամիս զինծառայություն անցնելու նախագծին, ասել է, որ անընդունելի է համարում ցանկացած սոցիալական շերտավորում:
Նրա խոսքով՝ ԶՈւ-ում բավականին լայն տարածում ունեն ոչ կանոնադրային հարաբերությունները, ենթամշակույթին բնորոշ հարաբերությունները, և այս տեսանկյունից իր մտահոգությունն այն է, որ ռիսկերը բավարար չափով գնահատված չեն, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Նախագիծը չի քննակվել ինձ հետ, նաև ընդհանուր առմամբ հաստատության չի ուղարկվել հավանաբար այն պատճառով, որ այն օրենսդրական կարգավորումները, որոնք վերաբերում են ՄԻՊ-ին նախագծեր ուղարկելուն, առաջին հերթին վերաբերում են Կառավարության նախաձեռնություններին: ԱԺ պատգամավորների պարագայում նման պարտականություն չկա: Բայց ես վստահ եմ, որ առաջիկայում հարցի հետ կապված քննարկումներ կունենանք»,-ասել է Մանասյանը:
Նա հայտարարել է, որ, եթե օրինագիծն ընդունվի ՄԻՊ գրասենյակն իրավասու է դիմելու ՍԴ։
Անդրադառնալով վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի գրառումներին արձագանքելու վերաբերյալ հարցին՝ Մանասյանն ասել է, որ դա իր լիազորություններից դուրս է։
«Իմ լիազորությունները տարածվում են բացառապես պաշտոնատար անձանց վրա, նաև էթիկայի կանոնների վրա չեն տարածվում իմ լիազորությունները, դրանք այս առումով սահմանափակված են։ Ի տարբերություն ինձ՝ նման ոլորտում լիազորություն ունի Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը, հետևաբար, կարծում եմ, այս հարցը կարող եք նրանց ուղղել»,–ասել է նա։
ՊՆ-ն քննարկել է զինծառայության մասին օրենքում փոփոխությունների վերաբերյալ ՔՊ–ական պատգամավոր Սարգսյանի նախաձեռնությունն ու մի քանի փոփոխություններ արել՝ ձևակերպվելով հետևյալ առաջարկությունները՝ կրճատ ժամկետով ծառայությունը սահմանել 1 ամսվա դեպքում՝ 24 միլիոն դրամ, 4 ամսվա դեպքում՝ 18 միլիոն դրամ»: Պարտադիր զինվորական ծառայության անցնելու առավելագույն սահմանային տարիք կնախատեսվի 32 տարեկանը։ Օրենքի նախագիծն ուժի մեջ կմտնի Ազգային ժողովի կողմից ընդունվելուց հետո։

29 Май 2025 - 14:01 AMT
Защитник прав человека Анаит Манасян, комментируя законопроект, предусматривающий возможность прохождения военной службы за плату сроком в 1 или 4 месяца, заявила, что считает недопустимой любую форму социальной стратификации.
По её словам, в Вооружённых силах до сих пор широко распространены неуставные и субкультурные отношения, и с этой точки зрения её беспокоит, что риски не были должным образом оценены, сообщает «Panorama.am ».
«Проект со мной не обсуждался и не был направлен в мою структуру, вероятно, потому, что законодательные нормы, касающиеся направления проектов в офис Защитника прав человека, в первую очередь относятся к инициативам Правительства. В случае с депутатами Национального собрания такой обязанности нет. Однако я уверена, что в ближайшее время у нас состоятся обсуждения по данному вопросу», — заявила Манасян.
Она добавила, что в случае принятия закона офис имеет полномочия обратиться в Конституционный суд.
Отвечая на вопрос о ее мнении о публикациях Анны Акопян, Манасян отметила, что это выходит за рамки её полномочий.
«Мои полномочия распространяются исключительно на должностных лиц и не охватывают вопросы этики. В отличие от меня, полномочия в этой сфере есть у Комиссии по предотвращению коррупции, поэтому рекомендую обратиться к ним», — сказала она.
Министерство обороны рассмотрело инициативу депутата от партии «Гражданский договор» Саргсяна о внесении изменений в закон о военной службе. В частности, предлагается ввести платную службу сроком 1 месяц за 24 миллиона драмов или 4 месяца за 18 миллионов драмов. Максимальный возраст прохождения обязательной службы составит 32 года. Закон вступит в силу после принятия парламентом.