29 Մայիս 2025 - 12:24 AMT
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ հայկական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել «Խաղաղության պայմանագրի» ստորագրման նույն օրը ստորագրել նաև Մինսկի խմբի լուծարման դիմումը։
Նա նշել է, որ Հայաստանը ներկայումս Ադրբեջանի հետ դիվանագիտական կապով շարունակում է քննարկումները՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Խաղաղության պայմանագրի տեքստն այլևս վերջնականացված է, միակ անհրաժեշտությունը ստորագրելն է»,-ասել է Գրիգորյանը։
Պատասխանելով հարցին, թե որո՞նք են պայմանագրի ստորագրման խոչընդոտները՝ նա նշել է․ «Իսկ Սահմանադրության մասին՝ գիտեք արդեն Հայաստանի դիրքորոշումը»։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ կա ևս 2 բան, որ ՀՀ–ն պետք է անի մինչև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը՝ փոխի իր Սահմանադրությունը և համաձայնություն տա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարմանը։

29 Май 2025 - 15:00 AMT
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян в беседе с журналистами заявил, что армянская сторона готова в день подписания «Мирного соглашения» также подписать заявление о роспуске Минской группы ОБСЕ.
Он отметил, что в настоящее время Армения продолжает дипломатические переговоры с Азербайджаном по вопросу подписания мирного договора, передаёт «Aysor.am ».
«Текст мирного договора уже окончательно согласован, остаётся только подписать», — сообщил Григорян.
На вопрос о препятствиях для подписания он ответил: «Что касается Конституции — вы уже знаете позицию Армении».
Президент Азербайджана Ильхам Алиев ранее заявил, что Армения должна выполнить два условия до подписания мирного договора: изменить свою Конституцию и дать согласие на роспуск Минской группы ОБСЕ.