Ազգային ժողովում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունում՝ գումարով կրճատ զինծառայության մասին աղմկահարույց նախագծի քննարկումից հետո, լրագրողների հետ զրույցում ՔՊ-ական Անդրանիկ Քոչարյանն ասել է, որ նախագիծը փողով բանակից ազատվելու մասին չէ, այլ երկրի պաշտպանունակության ու անվտանգության, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Եթե հեղինակը հետ չքաշի նախագիծը, ապա ամսի 9-ին կլինի հանձնաժողովի նիստ, դուք ավելի տեղեկացված կլինեք, թե ինչ ենք քննարկել։ Ես կարծում եմ որ հանրային լայն կոնսենսուսի պարագայում նման նախագծերը կարող են կյանքի կոչվել, քանի դեռ այդ կոնսենսուսը կաղում է կամ բացակայում է՝ ուրեմն պետք է անցնենք երկար ճանապարհ։
Մեր բոլոր գործողությունները պետք է ուղղված լինեն ժամանակակից բանակ ունենալուն, մենք քայլ առ քայլ գնալու ենք այդ նպատակին հասնելու ճանապարհով»,-ասել է նա։
Մի շարք հասարակական կազմակերպություններ հայտարարություն են տարածել՝ արձագանքելով «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ նախատեսող օրինագծին՝ առաջարկելով շրջանառությունից հանել գումարի դիմաց կրճատ զինծառայության նախագիծը։
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը, անդրադառնալով գումարի դիմաց 1 կամ 4 ամիս զինծառայություն անցնելու նախագծին, ասել է, որ անընդունելի է համարում ցանկացած սոցիալական շերտավորում: Նա հայտարարել է, որ, եթե օրինագիծն ընդունվի, ՄԻՊ գրասենյակն իրավասու է դիմելու ՍԴ։ Ըստ նրա, ռիսկերը բավարար չափով գնահատված չեն։

После обсуждения в правящей фракции «Гражданский договор» в Национальном собрании Армении депутат Андраник Кочарян в беседе с журналистами заявил, что проект закона не предполагает возможность выкупа от армейской службы, а связан с обеспечением обороноспособности и безопасности страны, сообщает «Пастинфо».
«Если автор не отзовёт проект, 9-го числа состоится заседание комиссии, и вы будете лучше осведомлены о деталях. Я считаю, что такие проекты могут быть реализованы только при широком общественном консенсусе. Пока этого нет — путь будет долгим», — сказал Кочарян.
«Все наши действия должны быть направлены на создание современной армии. Мы будем двигаться к этой цели шаг за шагом», — добавил он.
Ряд общественных организаций выступили с заявлениями, призывая снять с рассмотрения проект изменений в закон «О воинской службе и статусе военнослужащего», так как он предусматривает сокращение срока службы за плату.
Омбудсмен Анаит Манасян также раскритиковала проект, предусматривающий возможность службы 1 или 4 месяца за определённую сумму. Она заявила, что считает недопустимым любое социальное расслоение и добавила, что в случае принятия закона её офис вправе обратиться в Конституционный суд. По её мнению, риски проекта не были должным образом оценены.