Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, արձագանքելով հոգևորականների քննադատությանը, որը հաջորդել է կառավարության նիստում եկեղեցիները «չուլանի» նմանեցնելու նրա արտահայտությանը, վիրավորական արտահայտություններ է թույլ տվել եկեղեցականների հասցեին։ Նա այդպիսի բովանդակությամբ ֆեյսբուքյան մի քանի գրառում է արել իր էջում։
«Սրբազան, գնա շարունակիր քեռուդ կնգան դոմփել, ինձ հետ ի՞նչ գործ ունես»,–գրել է վարչապետը։
Մեկ այլ գրառման մեջ ասվում է․ «Իսկ անհրաժե՞շտ է առերեսվել հարցին, թե մեր եպիսկոպոսաց դասից քանի՞ հոգի է հավատարիմ կուսակրոնության ուխտին»։
«Ոմանց հուզել է, որ ես պաշտոնապես ամուսնացած չեմ։
Մեր հոգևոր վերնախավի կեսը նույն վիճակում է, ու դա ոմանց չի հուզում»,–գրել է նա մեկ այլ գրառման մեջ։
Վարչապետի մեկ այլ գրառման մեջ ասվում է․ «Իսկ ի՞նչ է լինում, երբ պարզվում է, որ կուսակրոն հոգևորականը խախտել է կուսակրոնության ուխտը։ Նա զրկվում է պաշտոնից, աստիճանից և փիլոնից։
Հիմա ո՞րն է բարոյապես ավելի ազնիվ. կամավոր հրաժարակա՞ն տալ, թե ընկնել մտատանջությունների գիրկը. տեսնես կլինի՞ քննություն, տեսնես կբացահայտվի՞ իրականությունը»։
Փաշինյանի վիրավորական արտահայտություններին հոգևորականների հասցեին միացել է նրա կինը՝ Աննա Հակոբյանը։
«Երկրի գլխավոր մանկապիղծները չուլան բառից դիվահարվել են։ Դե իհարկե, այդպես էլ պետք է լիներ. չէ՞ որ չուլանները սև սքեմ հագնող մոլագարների կյանքի մութ անկյուններն են: Հենց չուլաններում են տեղի ունենում այլասերվածություններ, որոնք արդեն հավատավոր ժողովրդի ցասմանն անգամ չեն արժանանում։ Հավատավոր ժողովուրդը, վաղուց արդեն համակերպված, իր ուսերի վրա քարշ է տալիս երկրի գլխավոր մոլագար այլասերվածներին։
Շվեյցարիայում ի՞նչ եք անում. ո՞ւմ եք անվտանգ ուղարկում հարազատ բնօրրան, ո՞ւմ եք անհապաղ ազատում գերությունից։ Դուք գիտե՞ք` հոգևորն ինչ է։ Ա՜յ քեզ նորություն։
Երկրի գլխավոր հոգևոր մաֆիոզն ակնհայտորեն վրդովմունքի մեջ է ընկել, որ չուլաններից խոսակցություն է բացվել. թե չէ՝ ինչո՞ւ պետք է հարձակվեին պետության՝ ընտրված ղեկավարի վրա»,–գրել է Աննա Հակոբյանը։
Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, որ մի շարք եկեղեցիներ, որոնք ինքը ԿԳՄՍ նախարարի ուղեկցությամբ այցելել է, գտնվել են անմխիթար վիճակում։ «Ես ձեզ պաշտոնապես ասում եմ, որ մեր եկեղեցիները չուլանացված են, չու-լա-նաց-ված։ Ով որտեղ ինչ-որ ոչ պետկական ապրանք ունի, գնում ես, տեսնում ես՝ ինչ-որ ավելացված մետլախ, պարկով ցեմենտ, աբալովկի հին կտորներ, արմատուրայի հին, ժանգոտ կտորներ»,-հայտարարել է Փաշինյանը։
ՀԱԵ Գուգարաց թեմի առաջնորդ տեր Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանն արձագանքել է հայտարարությանը՝ նշելով, որ այն «առաջացրել է հավատավոր ժողովրդի ցասումը»։ Նա նշել է, որ հենց այս օրերին Շվեյցարիայում տեղի է ունենում Արցախի հայկական հոգևոր և մշակութային ժառանգության պահպանությանը նվիրված միջազգային համաժողով՝ կաթողիկոսի գլխավորությամբ:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на критику со стороны духовенства по поводу его сравнения церквей с кладовыми во время заседания правительства, опубликовал несколько оскорбительных заявлений на своей странице в Facebook.
В одном из постов Пашинян написал: «Епископ, иди продолжай спать с женой своего дяди, какое тебе до меня дело?»
В другом посте он поставил под сомнение целомудрие епископов: «А нужно ли столкнуться с вопросом, сколько из наших епископов верны обету безбрачия?»
Он также прокомментировал обеспокоенность по поводу своего семейного положения: «Некоторые расстроены, что я официально не женат. Половина нашей духовной элиты находится в таком же положении, и это никого не беспокоит.»
В отдельном посте Пашинян написал: «Что происходит, когда выясняется, что безбрачный священнослужитель нарушил обет? Он лишается должности, сана и рясы. Теперь, что морально честнее: добровольно уйти в отставку или впасть в бездну самоанализа, задаваясь вопросом, будет ли расследование, будет ли раскрыта правда?»
Анна Акопян, супруга Пашиняна, присоединилась к критике духовенства. Она написала: «Главные педофилы страны сошли с ума из-за слова "кладовая". Конечно, так и должно быть. Ведь кладовые — это темные уголки жизни чернорясых маньяков. Именно в кладовых происходят извращения, которые уже даже не вызывают гнев верующих. Верующие люди, давно смирившись, несут на своих плечах главных извращенных маньяков страны.»
Она продолжила: «Что вы делаете в Швейцарии? Кого вы безопасно отправляете на родину? Кого вы немедленно освобождаете из плена? Знаете ли вы, что такое духовность? Вот так новость.»
Акопян заключила: «Главный духовный мафиози страны явно возмущен тем, что заговорили о кладовых. Иначе зачем нападать на избранного лидера государства?»
Во время заседания правительства Пашинян заявил, что несколько церквей, которые он посетил вместе с министром образования, науки, культуры и спорта, находятся в плачевном состоянии. «Я официально говорю вам, что наши церкви превратились в кладовые. Где бы ни было негосударственное имущество, вы идете и видите добавленные плитки, мешок цемента, старые куски штукатурки, ржавые куски арматуры», — сказал он.
Епископ Овнан Акопян, глава Гугарской епархии Армянской апостольской церкви, ответил на это заявление, отметив, что оно «вызвало возмущение верующих». Он упомянул, что в настоящее время в Швейцарии проходит международная конференция, посвященная сохранению армянского духовного и культурного наследия Арцаха, под руководством Католикоса.