Հայաստանն Ադրբեջանից պարզաբանում է ուզել Խոզնավարի ուղղությամբ կրակոցների առնչությամբ, սակայան, Բաքուն հրաժարվել է, որ դա իրենք են արել:Այդ մասին մայիսի 29–ին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասել է պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
«Ադրբեջանից պարզաբանում ենք ուզել, հրաժարվել են, որ դա իրենք են արել»,–ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
ՊՆ–ն հայտնել էին, որ մայիսի 29-ին ժամը 01:00-01:15-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խոզնավար բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է բնակելի տուն։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Անդրեյ Բելոուսովը հայտարարել է, որ Հայաստանի Սյունիքի մարզի շուրջ լարվածությունը պահպանվում է։
Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն էր հայտարարել, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև զինված հակամարտության իրական ռիսկը պահպանվում է, և Վաշինգտոնը փորձում է կանխել դա։

29 мая министр обороны Армении Сурен Папикян заявил в беседе с журналистами в парламенте, что Армения запросила у Азербайджана разъяснение по поводу обстрелов в направлении села Хознавар, однако Баку отказался признать свою причастность. Об этом сообщает «Арменпресс».
Ранее Министерство обороны Армении сообщило, что 29 мая с 01:00 до 01:15 подразделения Вооруженных сил Азербайджана открыли огонь в направлении села Хознавар в Сюникской области, в результате чего был поврежден жилой дом.
Министр обороны России Андрей Белоусов заявил, что напряженность вокруг Сюникской области Армении сохраняется. Ранее госсекретарь США Марко Рубио предупредил о реальной угрозе вооруженного конфликта между Арменией и Азербайджаном, добавив, что Вашингтон пытается предотвратить эскалацию.