ԴՕԿ կուկսացությունը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ կուսակցության պատվավոր նախագահ Վարդան Ղուկասյանի դեմ «կիրառվող այս քաղաքական հետապնդումն արդեն դուրս է եկել երկրի սահմաններից, և դրա պատասխանատուներից մեկը հենց Մակունցն է»։
«Համացանցում տարածված լուրերն այն մասին, որ ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Լիլիթ Մակունցը կրկնակի դիմել է ամերիկյան իշխանություններին՝ ԴՕԿ կուսակցության պատվավոր նախագահ Վարդան Ղուկասյանին արտահանձնելու խնդրանքով, ևս մեկ անգամ բացահայտում են իշխանության համակարգի իրական դեմքը։
Լիլիթ Մակունցը, ով պարտավոր էր պաշտպանել Հայաստանի շահերն ու արժանապատվությունը միջազգային հարթակում, փաստացի վերածվել է քաղաքական պատվեր կատարողի, ով հնազանդ կերպով սպասարկում է երկրի ներսում ձախողված իշխանության հրահանգները։ Նրա գործողությունները ոչ մի կապ չունեն դիվանագիտական առաքելության հետ և ընդամենը վկայում են անձնական ու խմբային շահերին ծառայելու պատրաստակամության մասին։
ԴՕԿ կուսակցությունը հայտարարում է՝ Վարդան Ղուկասյանի դեմ կիրառվող այս քաղաքական հետապնդումն արդեն դուրս է եկել երկրի սահմաններից, և դրա պատասխանատուներից մեկը հենց Մակունցն է։
Նրա քայլերը արդեն մերժվել են ամերիկյան կողմի կողմից, ինչը գնահատվում է որպես վստահության բացակայություն՝ թե՛ անձի, թե՛ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ»,-ասվում է հայտարարութփյան մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԴՕԿ կուսակցության հիմնադիր Վարդան Ղուկասյանի գործով մայիսի 28-ին նշանակված դատական նիստում դատարանը լսել է Վարդան Ղուկասյանի բացատրությունները։ Նրա փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանի փոխանցմամբ, չորս և ավել ժամ դատական լսումներից հետո դատական նիստը հետաձգվել է հունիսի 4-ին։
Նա մեղադրվում է խարդախության, շորթման, սպառնալիքի և բռնության հրապարակային կոչերի համար, սակայն ինքը չի ընդունում մեղադրանքները։

30 Май 2025 - 10:41 AMT
Партия «Достоинство, порядок, компетентность» (ДОК) распространила заявление, в котором указала, что политическое преследование почетного председателя партии Вардана Гукасяна «уже вышло за пределы страны», и одной из ответственных за это является Лилит Макунц.
«Распространенные в интернете сведения о том, что посол Армении в США Лилит Макунц дважды обращалась к американским властям с просьбой об экстрадиции Вардана Гукасяна, еще раз демонстрируют подлинное лицо нынешней власти», — говорится в заявлении.
По мнению партии, Макунц, которая обязана была защищать интересы и достоинство Армении на международной арене, фактически превратилась в исполнителя политических заказов, послушно следуя указаниям провалившейся внутренней власти. Ее действия, как отмечается, не имеют ничего общего с дипломатической миссией и лишь свидетельствуют о готовности служить личным и групповым интересам.
ДОК подчеркивает, что политическое преследование Вардана Гукасяна уже вышло за рамки внутренней повестки, а Макунц несет за это ответственность.
«Ее инициативы были отвергнуты американской стороной, что мы расцениваем как отсутствие доверия как к ней лично, так и к представителю власти в целом», — указано в заявлении.
Ранее стало известно, что 28 мая на судебном заседании по делу основателя партии ДОК Вардана Гукасяна были заслушаны его пояснения. По словам адвоката Левона Багдасаряна, после более чем четырех часов слушаний заседание перенесли на 4 июня. Гукасян обвиняется в мошенничестве, вымогательстве, угрозах и публичных призывах к насилию, однако он отрицает все обвинения.