30 Մայիս 2025 - 11:19 AMT
ՊԵԿ նախկին ղեկավար և Ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի գործով նշանակված դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունները ստացվել են:
Մայիսի 30–ի դատական նիստում դատավոր Գիվի Հովհաննիսյանն ընթերցել է եզրակացությունը, որից պարզ է դարձել, որ Խաչատրյանը սեղմ ժամկետում Գերմանիայում վիրահատության կարիք ունի, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Դատարանը դեռևս ապրիլի 4-ին թույլատրել էր Խաչատրյանին վիրահատության նպատակով մեկնել Գերմանիա, բայց դատարանի որոշումից անմիջապես հետո, մեկ այլ քրեական վարույթով Խաչատրյանը մեղադրյալ էր ներգրավվել և նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել բացակայելու արգելքը, ուստի չի մեկնել վիրահատության։
Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրված միլիոնավոր դոլարների չարաշահման, կաշառք վերցնելու և փողերի լվացման համար։ Խոսքը 41 միլիոն դոլարի մասին է։ Ըստ դատախազության՝ ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար, ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանից և նրա հետ փոխկապակցված 25 անձանցից ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում բռնագանձման ենթակա է 210 միավոր անշարժ գույք, որից 60-ը՝ Երևան քաղաքում։ Դատախազությունը պահանջում է նաև բռնագանձել 14 տրանսպորտային միջոց, 33 կազմակերպություններում ունեցած մասնաբաժիններ և ավելի քան 40 միլիարդ դրամ գումար:
Բռնագանձման ենթակա գույքի ցանկում է նաև նախկին պաշտոնյային պատկանող շքեղ առանձնատունը, որը գտնվում է Լոս Անջելեսում։

Получены выводы судебно-медицинской экспертизы по делу бывшего председателя Комитета госдоходов и экс-министра финансов Армении Гагика Хачатряна.
Как зачитал судья Гиви Ованнисян на заседании 30 мая, эксперты пришли к выводу, что Хачатрян нуждается в срочной операции в Германии, сообщает «Пастинфо».
Еще 4 апреля суд разрешил Хачатряну выезд в Германию для проведения операции. Однако вскоре после вынесения решения он был привлечен в качестве обвиняемого по другому уголовному делу, и в его отношении была избрана мера пресечения в виде запрета на выезд, в связи с чем он так и не смог отправиться на лечение.
Хачатрян обвиняется в злоупотреблении миллионами долларов, получении взяток и отмывании денег. Речь идет о 41 миллионе долларов. По данным прокуратуры, в рамках дела о конфискации имущества незаконного происхождения, от Гагика Хачатряна и 25 связанных с ним лиц требуют изъять 210 объектов недвижимости, 60 из которых находятся в Ереване. Также подлежат конфискации 14 транспортных средств, доли в 33 компаниях и свыше 40 миллиардов драмов.
В списке имущества, подлежащего конфискации, значится и роскошный особняк в Лос-Анджелесе, принадлежащий бывшему чиновнику.