30 Մայիս 2025 - 11:24 AMT
Մայիսի 30-ին՝ ժամը 00:10-01:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խոզնավար բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է բնակելի տան սանհանգույցը, և խոցվել է մեկ մանր եղջերավոր կենդանի։
«Ադրբեջանական կողմին կոչ ենք անում հետաքննել Խոզնավարի բնակելի տան գնդակոծման փաստը և հանդես գալ հրապարակային պարզաբանումներով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Մայիսի 29-ին ժամը 01:00-01:15-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խոզնավար բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է բնակելի տուն։
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հայտարարել է․ «Ադրբեջանից պարզաբանում ենք ուզել, հրաժարվել են, որ դա իրենք են արել»։

В ночь на 30 мая, в промежутке между 00:10 и 01:00, подразделения Вооруженных сил Азербайджана открыли огонь по направлению к селу Хознавар Сюникской области Армении. В результате обстрела поврежден санузел жилого дома, также пострадало одно мелкое рогатое животное.
«Призываем азербайджанскую сторону расследовать факт обстрела жилого дома в Хознаваре и выступить с публичными разъяснениями», — говорится в заявлении.
Днем ранее, 29 мая с 01:00 до 01:15, азербайджанские подразделения также вели огонь в этом направлении, что привело к повреждению другого жилого дома.
Министр обороны Сурен Папикян отметил: «Мы запросили объяснения у Азербайджана, но они отказались признать свою причастность».