Տեր Մովսես քահանա Սահակյանը, անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հոգևորականների հարսցեին վիրավորական արտահայտություններին, գրել է, որ նրա «վարքագիծը հարցեր է առաջացնում նրա սթափության վերաբերյալ»։
«Վերջին երկու օրերի ընթացքում ՀՀ վարչապետը, ով ներկայացնում է մեր պետությունն ու ժողովրդին, իր հրապարակային խոսքերում անվանել է մեր եկեղեցիները «չուլան», իսկ հոգևորականներին վիրավորել է` անպարկեշտ, լկտի և նվաստացուցիչ արտահայտություններով։ Նման վարքագիծը, որն առնվազն անհարիր է պետության առաջին դեմքին, ոչ միայն հարցեր է առաջացնում նրա սթափության ու պատասխանատվության վերաբերյալ, այլև խորը սպառնալիք է ազգային ինքնության, հանրային բարոյականության և պետականության հիմքերի համար։
Երբ հոգևորականը ենթադրյալ մեղադրանքի է արժանանում ոչ թե իրավական ընթացակարգով, այլ հրապարակային նվաստացմամբ ու անձնական վիրավորանքով, ապա դա այլևս քննադատություն չէ, այլ դիտավորյալ պառակտման փորձ։ Իսկ երբ երկրի ղեկավարը թույլ է տալիս իրեն նման լեզու՝ Եկեղեցու հասցեին, ապա նա արժեզրկում է ոչ միայն ինքն իրեն, այլև իր պաշտոնն ու ամբողջ պետական ինստիտուտը։
Ես՝ որպես այս երկրի արժանապատիվ քաղաքացի և Հայոց Եկեղեցու զավակ, պահանջում եմ, որ յուրաքանչյուր պետական պաշտոնյայի խոսքը համահունչ լինի իր զբաղեցրած պաշտոնին։
Հասարակության բարոյական միասնությունը, իսկ առավել ևս՝ պետության կայունությունը, չի կարող կառուցվել մերկապարանոց մեղադրանքների և վիրավորանքի հենքի վրա։
Երբ հոգևորականը մեղանչում է, գործում են եկեղեցական կանոնները։ Իսկ երբ երկրի ղեկավարը կորցնում է խոսքի ձևը, արժանապատվությունը և պետական լեզվի մշակույթը, մի՞թե չպիտի գործի պետական կարգն ու հասարակության արժանապատիվ վերաբերմունքը։
Ոչ ոք վեր չէ բարոյական արժեքներից։ Եվ առավել ևս՝ պետության ղեկավարը։
Ես աղոթում եմ մեր երկրի առաջնորդների համար, որ խոհեմություն ունենան տարբերակելու բարոյական պատասխանատվությունը քաղաքական շահարկումից։ Բայց եթե չեն կարողանում պահել անգամ նվազագույն բարոյական շեմը, ապա թող լուռ հեռանան՝ չավերելով այն, ինչը կառուցվել է հազարամյակների ընթացքում»,–ասվում է գրառման մեջ։

Отец Мовсес Саакян, комментируя оскорбительные высказывания премьер-министра Армении Никола Пашиняна в адрес духовенства, заявил, что «поведение премьера вызывает вопросы относительно его трезвости».
«В последние два дня премьер-министр Армении, представляющий нашу страну и народ, в публичных высказываниях назвал наши церкви „чуланами“, а духовных лиц оскорбил непристойной, грубой и унизительной лексикой. Такое поведение, по меньшей мере недопустимое для главы государства, вызывает не только сомнения в его трезвости и ответственности, но и представляет собой серьёзную угрозу для национальной идентичности, общественной морали и основ государственности», — написал он.
Священник подчеркнул, что если священнослужителя подвергают не юридическому разбирательству, а публичному унижению, это уже не критика, а попытка умышленного раскола. «Когда руководитель страны позволяет себе такую речь в адрес Церкви, он обесценивает не только себя, но и свою должность, и весь государственный институт».
«Я, как достойный гражданин страны и сын Армянской Церкви, требую, чтобы слова каждого государственного чиновника соответствовали занимаемой ими должности», — добавил Саакян.
Он отметил, что нравственное единство общества и устойчивость государства не могут строиться на голословных обвинениях и оскорблениях. По его словам, в случае проступков духовных лиц применяются церковные каноны, а от государственных лидеров требуется соблюдение достойного стиля и уважительного отношения.
«Никто не выше нравственных ценностей. Тем более — глава государства. Я молюсь за наших лидеров, чтобы у них хватило мудрости отличать нравственную ответственность от политических спекуляций. Но если они не способны соблюдать даже минимальный моральный порог, пусть уйдут молча, не разрушая то, что строилось тысячелетиями», — говорится в его публикации.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее резко отреагировал на критику со стороны духовенства, последовавшую за его сравнением церквей с «чуланами» на заседании правительства. В своих публикациях на Facebook, к которым присоединилась и его супруга Анна Акопян.