30 Մայիս 2025 - 13:21 AMT
Հունիսի 2-3-ը Գորիս քաղաքում՝ Վ. Վաղարշյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի շենքում, անցկացվելու է Հայաստան–Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության համաժողովը, հայտնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
Հերթական՝ 5-րդ, համաժողովի անցկացման վայր է ընտրվել Գորիս քաղաքը՝ հաշվի առնելով Սյունիքի ռազմավարական կարևորությունը, Սյունիքի մարզի և Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ ռեգիոնի միջև ընդգրկուն և օրինակելի համագործակցությունը:
Համաժողովին մասնակցելու համար Ֆրանսիայից Հայաստան ժամանող հյուրերի թվում են քաղաքապետներ, մարզային պատվիրակություններ, խորհրդարանականներ՝ ներառյալ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի և Սենատի Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբերի նախագահներ Լորան Վոքիեն և Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը, Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ ռեգիոնի նախագահ Ֆաբրիս Պանկուկը:
Հայկական կողմից մասնակցելու են ՀՀ ԱԳ, ՏԿԵ, էկոնոմիկայի, ԿԳՄՍ, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունների, Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև մարզային և քաղաքային այլ հյուրեր:

30 Май 2025 - 14:54 AMT
2–3 июня в городе Горис, в здании Государственного драматического театра имени Вагаршяна, пройдет пятая конференция по децентрализованному сотрудничеству между Арменией и Францией, сообщает Министерство иностранных дел Армении.
Город Горис выбран в качестве места проведения с учетом стратегической значимости Сюникской области и образцового партнерства между Сюником и французским регионом Овернь–Рона–Альпы.
В состав французской делегации входят мэры городов, региональные представители и парламентарии, в том числе председатели групп дружбы Франция–Армения в Национальном собрании и Сенате Франции — Лоран Вокье и Жильбер-Люк Девиназ, а также президент региона Овернь–Рона–Альпы Фабрис Паннкук.
От армянской стороны в конференции примут участие представители министерств иностранных дел, территориального управления и инфраструктур, экономики, образования, культуры, труда и соцвопросов, мэрии Еревана, а также представители областных и городских администраций.