Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտարարել է, որ այսօր նկատվում են Hajastani պատմության, ինքնության և հայ-ռուսական կապերի պատմության վերաիմաստավորման փորձեր: Այդ մասին դիվանագետն ասել է Երևանում ակադեմիկոս Մառի անվան հայագիտության մրցույթի հաղթողների պարգևատրման արարողության ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ այդ փորձերն անմիջական կապ ունեն այն ամենի հետ, ինչ տեղի է ունենում երկկողմ հարաբերություններում, տարածաշրջանում և աշխարհում: Խնդրի լուծման բանալին նա համարում է Հայաստանի, հայ ազգի և պատմության օբյեկտիվ, դրական և գիտական վերլուծությունը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Դիվանագետի խոսքով` երկու երկրներին շատ բան է միավորում, Հայաստանի և Ռուսաստանի ինքնություններն այնքան սերտորեն են միահյուսված, որ երբեմն դժվար է տարանջատել դրանց պատմական և հոգևոր արմատները:
Նրա կարծիքով՝ կարևոր է նաև, որ հայագիտությունն այժմ մեծ պահանջարկ ունի Ռուսաստանում։ Համապատասխան ամբիոն է ստեղծվում է Մոսկվայի պետական համալսարանի Ասիայի և Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտում: Պետք է ամեն կերպ աջակցել այս գործընթացներին։ Հարցն արդիական է նաև Ռուսաստանի դեսպանատան համար։ Կոպիրկինը ցանկանում է, որ ամեն տարի աշխատանքի գան հայերենին տիրապետող դիվանագետներ։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը խոսել էր ՀՀ առաջ քաշած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մասին՝ նշելով, որ դրա համար հարկավոր է, որ ստորագրվի Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը և կարգավորվեն Թուրքիայի հետ հարաբերությունները։

Посол России в Армении Сергей Копыркин заявил, что сегодня предпринимаются попытки переосмысления истории Армении, армянской идентичности и истории армяно-российских отношений. Об этом он сказал в Ереване на церемонии награждения победителей конкурса по армяноведению имени академика Марра.
По его словам, такие попытки напрямую связаны с происходящим в двусторонних отношениях, регионе и мире. Ключом к решению этих вопросов он назвал объективный, позитивный и научный анализ Армении, армянского народа и его истории, сообщает Sputnik Армения.
Копыркин отметил, что между Арменией и Россией существует много общего, а их исторические и духовные корни настолько переплетены, что порой трудно их разделить.
Он также подчеркнул, что армяноведение сегодня пользуется высоким спросом в России. В Институте стран Азии и Африки МГУ создается соответствующая кафедра. По его словам, этому процессу необходимо оказывать всяческую поддержку. Это направление также актуально для посольства России в Армении. Копыркин выразил надежду, что ежегодно в Армению будут направляться дипломаты, владеющие армянским языком.
Ранее глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что для реализации предложенного Арменией проекта «Перекресток мира» необходимо заключить мирное соглашение с Азербайджаном и урегулировать отношения с Турцией.