30 Մայիս 2025 - 14:03 AMT
ԱԱԻ տնօրեն․ Էլեկտրոնային սիգարետները, նիկոտին պարունակող ապրանքատեսակները շատ ինտենսիվ թափանցում են մեր շուկա
Աշխարհում տարեկան 8 մլն մարդ մահանում է ծխախոտի և հարակից արտադրանքի օգտագործումից, ինչպես նաև 1 մլն մարդ մահանում է երկրորդային ծխող լինելու հանգամանքով պայմանավորված: Այդ մասին ասուլիսում հայտարարել է ԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Սիդարթա Սանկար Դատտան՝ խոսելով Առանց ծխախոտի համաշխարհային օրվա խորհրդի մասին:
«Աշխարհը փոխվում է, փոխվում են նաեւ մարտահրավերները, եւ մենք ուզում ենք դիմել հասարակությանը, այսօրվա եւ գալիք սերունդներին, որպեսզի տեղեկացված լինեն ծխախոտի օգտագործումից առաջացած հիվանդությունների մասին, մասնավորապես 20 տեսակի քաղցկեղ է առաջացնում ծխախոտը»,-ասել է նա, հայտնում է «Առավոտը»։
ՀՀ առողջապահության նախարարության Առողջապահության ազգային ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Բազարչյանը նշել է, որ ինչպես տաքացման մեթոդով օգտագործվող ծխախոտային արտադրանքները, այնպես էլ էլեկտրոնային սիգարետներն ու նիկոտին պարունակող այլ արտադրատեսակները շատ ինտենսիվ կերպով սկսել են տարածում գտնել հայաստանյան շուկայում՝ ներգրավելով նոր սպառողների։
Նրա փոխանցմամբ՝ վիճակագրությունը ցույց է տվել, որ, թեև դասական ծխախոտի օգտագործումը շարունակում է գերիշխել, սակայն վերջին շրջանում սպառման կառուցվածքն սկսել է փոխվել՝ էլեկտրոնային և տաքացվող արտադրատեսակների օգտին։
Բազարչյանը նաև անդրադարձել է այն արտադրանքներին, որոնք նիկոտին են պարունակում ու առաջացնում են կախվածություն՝ ընդգծելով, որ դրանց օգտագործմամբ մարդը հաճախ դառնում է այդ ապրանքատեսակների մշտական սպառող։
«Այդ ապրանքատեսակները, ցավոք սրտի, լայն սպառում են ստանում ամբողջ աշխարհում՝ հատկապես երիտասարդների շրջանում, քանի որ դրանք արտադրված են երիտասարդների շուկան գրավելու համար: Եթե ուշադրություն դարձնեք էլեկտրոնային նիկոտին պարունակող ապրանքատեսակներին, որոնք վաճառվում են շուկայում, տեսնեք դրանց փաթեթավորումը, տեսքը, համն ու հոտը, կհասկանաք, որ այդ ամենն արվում է նոր՝ երիտասարդ սպառողներ ներգրավելու համար:
Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ մեր երկրում երիտասարդների կողմից առաջին փորձերը սկսում են ոչ տրադիցիոն ծխախոտ փորձելուց, այլ նիկոտին պարունակող ապրանքատեսակներից կամ էլեկտրոնային սիգարետներից»,- հավելել է Ալեքսանդր Բազարչյանը:

30 Май 2025 - 14:57 AMT
По словам руководителя армянского офиса ВОЗ Сиддартхи Санкара Датты, ежегодно в мире умирает 8 миллионов человек от употребления табака и связанных с ним продуктов, а еще 1 миллион — от последствий пассивного курения. Об этом он заявил на пресс-конференции, посвященной Всемирному дню без табака.
«Мир меняется, меняются и вызовы. Мы обращаемся к обществу, к нынешним и будущим поколениям, чтобы они знали о болезнях, вызванных табаком — особенно о 20 видах рака, которые он может спровоцировать», — отметил он, сообщает «Аравот».
Александр Базарчян, директор Национального института здравоохранения при Министерстве здравоохранения Армении, заявил, что как табачные изделия для нагревания, так и электронные сигареты и другие никотиносодержащие продукты стремительно распространяются на армянском рынке, привлекая новых потребителей.
По его словам, хотя традиционные сигареты пока остаются доминирующими, структура потребления меняется в сторону электронных и нагреваемых продуктов.
Базарчян подчеркнул, что никотин вызывает зависимость, а значит, потребители быстро становятся постоянными пользователями этих продуктов.
«К сожалению, подобные изделия активно потребляются во всем мире, особенно среди молодежи, так как изначально нацелены именно на эту аудиторию. Если обратить внимание на упаковку, внешний вид, вкус и запах электронных никотиновых продуктов, легко заметить, что все это рассчитано на привлечение молодежи», — добавил он.
Исследования показывают, что в Армении молодежь чаще всего начинает не с традиционных сигарет, а с никотиновых изделий или электронных сигарет.