30 Մայիս 2025 - 14:52 AMT
Քահանա Վարդանյան․ Փաշինյանի կառավարման հետևանքով հայությունը կանգնած է գոյաբանական սպառնալիքների առաջ
Տեր Գաբրիել քահանա Վարդանյանը վստահություն է հայտնել, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, երբ հայտարարել է, որ «եկեղեցիները չուլանացված են», դա արել է գիտակցված։
Նա նշել է, որ Փաշինյանի կառավարման հետևանքով հայությունը կանգնած է գոյաբանական սպառնալիքների առաջ։
«Երբ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ «եկեղեցիները չուլանացված են», դա արեց գիտակցված, ոչ միայն վարկաբեկելու համար դարերի պատմություն ունեցող հոգևոր հաստատությանը, հայ ժողովրդի պատմական և հոգևոր հիշողությանը, այլև վիրավորելու միլիոնավոր հայերի արժանապատվությունն ու հավատքը։ Եվ ակնհայտորեն դա արեց ազգային անհամերաշխություն հրահրելու համար։
Այսօր նրա կառավարման շնորհիվ հայությունը կանգնած է գոյաբանական սպառնալիքների առաջ, Արցախը նրա թեթև ձեռքով հանձնված է, կան տարածքային սպառնալիքներ, արժեքային խեղաթյուրումներ, Արցախում մշակութային արժեքվոր կոթողների ոչնչացում, փաստորեն նա դեռ շարունակում է ամեն ինչ չուլանացնելու իր մասնագիտությամբ զբաղվել։
Ցավն այն է, որ նրա խոսքն ընդամենը կարծիք չէ։ Նա երկրի ղեկավար է, և նրա խոսքը ուղղակի հետևանքներ է ունենում։ Նրա հայտարարությունը օժանդակում է այն հակաեկեղեցական հռետորաբանությանը, որն աշխատում է մեր միակ ազգային-հոգևոր հիմնասյունը խարխլելու ուղղությամբ»,–ասվում է գրառման մեջ։

Отец Габриел кахана Варданян выразил уверенность в том, что премьер-министр Никол Пашинян сознательно сделал заявление о том, что «церкви превращены в чуланы», чтобы дискредитировать Армянскую Апостольскую Церковь.
Он подчеркнул, что в результате правления Пашиняна армянство оказалось перед экзистенциальными угрозами.
«Когда Никол Пашинян заявил, что „церкви – это чуланы“, он сделал это осознанно, чтобы не только дискредитировать духовную институцию с многовековой историей и историко-духовную память армянского народа, но и оскорбить достоинство и веру миллионов армян. Очевидно, это было сделано с целью спровоцировать национальную рознь.
Сегодня благодаря его правлению армянство оказалось перед экзистенциальными угрозами: Арцах был сдан по его воле, есть территориальные угрозы, происходит искажение ценностей, в Арцахе уничтожаются памятники культуры. Он по-прежнему продолжает заниматься своим ремеслом по „обесцениванию всего“,» — написал Варданян.
Он отметил, что слова главы государства — это не просто мнение. «Будучи руководителем страны, его высказывания имеют прямые последствия. Его заявления способствуют антиклерикальной риторике, цель которой — подорвать единственную национально-духовную опору армянского народа», — говорится в публикации.
После критики со стороны духовенства, последовавшей за его заявлением на заседании правительства, где он сравнил церкви с чуланами, премьер-министр Никол Пашинян опубликовал на своей странице в Facebook ряд оскорбительных постов в адрес священнослужителей. В аналогичном тоне высказалась и его супруга Анна Акопян.