Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը չի սկսել ուսումնասիրել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մայիսի 30–ի վաղ առավոտյան արված գրառումները, քանի որ «անձի նույնականացման վերաբերյալ որևէ տվյալ առկա չէ և որևէ բողոք կոնկրետ անձից չի ստացվել»: Այդ մասին հայտնել են ՄԻՊ գրասենյակից, գրում է Factor.am-ը։
«Բողոքի առկայության դեպքում Մարդու իրավունքների պաշտպանն իր մանդատի շրջանակում կիրականացնի լիազորությունները: Պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարքագծի կանոնների պահպանմանը հետևելու, ինչպես նաև դրանց ենթադրյալ խախտումների առնչությամբ քննություն իրականացնող մարմինը, ըստ ՀՀ օրենսդրության, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն է: Վերոնշյալի հաշվառմամբ խնդրում ենք հարցն ուղղել իրավասու մարմնին: Նախօրեին՝ ճեպազրույցի ժամանակ ևս Պաշտպանը նշել էր, որ պաշտոնատար անձանց էթիկայի հետ կապված հարցերով ՄԻՊ-ը չունի իրավասություն, և մատնանշել էր իրավասու մարմնին»,- ասել է պաշտպանի խորհրդական Արթուր Ասլանյանը։
Factor TV-ն ավելի վաղ դիմել էր նաև Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով, սակայն այդ կառույցը պահանջել է գրավոր հարցում ներկայացնել։

Офис Защитника прав человека не начал расследование утренних публикаций премьер-министра Никола Пашиняна от 30 мая, так как «не имеется данных, позволяющих идентифицировать лицо, и от конкретных лиц жалобы не поступали». Об этом сообщили в офисе омбудсмена, передаёт «Factor.am ».
«При наличии жалобы Защитник прав человека осуществит полномочия в рамках своего мандата. Согласно законодательству Армении, органом, следящим за соблюдением правил поведения государственных служащих и рассматривающим предполагаемые нарушения, является Комиссия по предотвращению коррупции. Учитывая вышесказанное, просим направить вопрос в уполномоченный орган. Накануне на брифинге омбудсмен также отметил, что не обладает полномочиями в вопросах, касающихся этики должностных лиц, и указал на компетентный орган», — заявил советник омбудсмена Артур Асланян.
Ранее Factor TV обратился и в Комиссию по предотвращению коррупции, однако ведомство потребовало представить официальный письменный запрос.
Премьер-министр Никол Пашинян сделал несколько публикаций в Facebook в ответ на критику духовенства, вызванную его сравнением церквей с чуланами на заседании правительства. В своих постах он допустил оскорбительные высказывания в адрес представителей духовенства. К его публикациям присоединилась и супруга, Анна Акопян, назвав духовенство «главными педофилами страны».