2 Հունիս 2025 - 08:17 AMT
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը նշել է, որ համաժողովի անցկացումը Սյունիքի մարզում ռազմավարական նշանակություն ունի, ընդգծելով՝ իշխանությունները ներդրել են անհրաժեշտ ջանք և եռանդ՝ միջոցառումն պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու և համատեղ նախաձեռնությունների իրագործմանն աջակցելու ուղղությամբ։ Նախարարը հորդորել է ակտիվորեն ներգրավվել քննարկումներին, ինչը հնարավորություն կտա նոր ծրագրեր նախագծել և խորացնել հայ-ֆրանսիական համագործակցության շրջանակը՝ այն տեղափոխելով զարգացման նոր փուլ, հայտնում է 1lurer.am-ը։
ՀՀ Արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը շեշտել է, որ Ֆրանսիայի կողմից ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված աջակցությունը բարձր է գնահատվում։ Նա ընդգծել է Ֆրանսիայի աջակցությունը ՀՀ-ի պաշտպանական կարողությունների և տնտեսական դիմակայունության ամրապնդման հարցում, ինչպես նաև՝ ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընդլայնման և Եվրոպային մերձենալու ձգտման համատեքստում ցուցաբերված աջակցությունը։
Փոխնախարարի դիտարկմամբ՝ Գորիսում համաժողովի անցկացումը տրամաբանական և սպասելի է՝ հաշվի առնելով ՀՀ համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող տարածքների, մասնավորապես՝ Սյունիքի մարզի զարգացումը և դիմադրողականության բարձրացումը որպես առաջնահերթություն։
«Այս հստակ քաղաքական կամքի մասին է խոսում այսօր Գորիսում կայանալիք՝ Ֆրանսիայի պատվավոր հյուպատոսի գրասենյակի պաշտոնական բացումը։ Հուսով ենք՝ ի կատարումն մեր երկու կառավարությունների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ մոտ ապագայում կտեսնենք Սյունիքում ֆրանսիական ընկերությունների ներգրավումը ռազմավարական նշանակության ենթակառուցվածքային նախագծի իրականացման գործում»,- ասաց նա։
Վահան Կոստանյանի փոխանցմամբ՝ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները հասել են աննախադեպ բարձր մակարդակի՝ միտված ՀՀ-ին աջակցելուն՝ դիմակայելու տարածաշրջանային մարտահրավերներին։ Նա հավելել է, որ տարբեր ոլորտներում համագործակցությունն անընդհատ զարգացում է ապրում։
«Հայաստանի Հանրապետությունը, չնայած առկա բոլոր մարտահրավերներին, վճռական ջանքեր է գործադրում տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման համար՝ հիմք ընդունելով տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և սահմանների անխախտելիության սկզբունքը, որոնք փոխադարձաբար հարգելու հանձնառությունը ՀՀ-ն և Ադրբեջանը ստանձնել են Ալմա Աթայի հռչակագրով»,- ասել է նա։
Կոստանյանը անդրադարձել է նաև խաղաղության համաձայնագրին՝ ընդգծելով, որ ՀՀ-ն պատրաստ է այն ստորագրել առանց հապաղելու և հետագայում վավերացնել։ Նրա համոզմամբ՝ առկա մտահոգություններին պատասխան տալու ամենահստակ և կարճ ուղին հենց համաձայնագրի ստորագրումն ու վավերացումն է, ինչը կբացի համակեցության խաղաղ դարաշրջան ամբողջ տարածաշրջանի համար։

В городе Гoрис Сюникской области стартовал пятый форум децентрализованного сотрудничества Армения-Франция. Министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян отметил стратегическое значение проведения форума в Сюнике, подчеркнув, что власти приложили необходимые усилия для организации мероприятия на должном уровне и поддержки совместных инициатив. Он призвал активно участвовать в обсуждениях, что позволит разработать новые программы и углубить рамки армяно-французского сотрудничества, переведя его на новый этап развития.
Заместитель министра иностранных дел РА Ваган Костанян подчеркнул, что поддержка Франции в укреплении суверенитета, территориальной целостности и демократии Армении высоко ценится. Он отметил помощь Франции в укреплении оборонных возможностей и экономической устойчивости Армении, а также поддержку в расширении партнерства Армения-ЕС и стремлении Армении приблизиться к Европе.
По мнению Костаняна, проведение форума в Гoрисе логично и ожидаемо, учитывая приоритет развития и повышения устойчивости стратегически важных регионов, особенно Сюникской области. Он указал на официальное открытие офиса почетного консула Франции в Гoрисе как свидетельство четкой политической воли. Он выразил надежду, что в соответствии с достигнутыми между двумя правительствами договоренностями, в ближайшем будущем французские компании примут участие в реализации инфраструктурных проектов стратегического значения в Сюнике.
По словам Костаняна, армяно-французские отношения достигли беспрецедентно высокого уровня, направленного на поддержку Армении в преодолении региональных вызовов. Он добавил, что сотрудничество в различных сферах постоянно развивается.
«Республика Армения, несмотря на все существующие вызовы, прилагает решительные усилия для установления прочного мира в регионе, основываясь на принципах территориальной целостности, суверенитета и неприкосновенности границ, которые Армения и Азербайджан обязались взаимно уважать в Алма-Атинской декларации», — заявил он.
Костанян также затронул вопрос мирного соглашения, подчеркнув, что Армения готова подписать и ратифицировать его без промедления. По его мнению, подписание и ратификация соглашения является самым ясным и прямым путем к решению текущих проблем и откроет мирную эпоху сосуществования для всего региона.