2 Հունիս 2025 - 09:48 AMT
Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը, ելույթ ունենալով Հայաստան-Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության հինգերորդ համաժողովում, ընդգծել է, որ եթե Հայաստանում ժողովրդավարությունը վտանգի տակ լինի, ապա վտանգվում է ամբողջ ժողովրդավարությունը:
«Միայն Հայաստանը չի վտանգված, այլ ամբողջ ռեժիմը: Ամբողջ ժողովրդավարությունը վտանգված է, եթե այն վտանգվում է Հայաստանում: Սա է իմ ուղերձը՝ ոչ մի բան բաց չթողնել, անպայման լինել ամուր և գնալ առաջ»,- ասել է Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Համաժողովի շրջանակում ելույթ է ունեցել նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, ով նշել է, որ Ֆրանսիայում Հայաստանի թեման ազգային համաձայնության առարկա է։
«Հայաստանին վերաբերող հարցերի շուրջ ֆրանսիացիները նույնիսկ քաղաքական դաշտում չունեն տարակարծություններ, և բոլորը, հումանիստական մղումներից մղված, գալիս են ընդհանուր հայտարարի, որովհետև դա օգնում է տեղական իշխանության մարմիներին թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ֆրանսիայում»,- ասել է դեսպանը:
Գորիսում մեկնարկել է Հայաստան-Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության հինգերորդ համաժողովը։ Նախատեսվում է նաև Գորիսում Ֆրանսիայի պատվո հյուպատոսության բացումը։

2 Июнь 2025 - 10:20 AMT
Председатель группы дружбы Франция-Армения в Сенате Франции Жильбер-Люк Девиназ, выступая на пятой конференции по децентрализованному сотрудничеству Армения-Франция, заявил, что если демократия в Армении окажется под угрозой, то под угрозой окажется и вся демократическая система.
«В опасности не только Армения, а вся система. Вся демократия под угрозой, если она под угрозой в Армении. Это моё послание — ничего не упускать, быть стойкими и двигаться вперёд», — отметил Девиназ, передаёт «1lurer.am ».
С посланием на конференции выступил также посол Франции в Армении Оливье Декотиньи, заявив, что в самой Франции тема Армении — предмет национального согласия.
«В вопросах, касающихся Армении, даже во французском политическом поле нет разногласий. Все, движимые гуманистическими побуждениями, приходят к общему мнению, поскольку это помогает органам местного самоуправления как в Армении, так и во Франции», — отметил посол.
Конференция по децентрализованному сотрудничеству Армения-Франция открылась в Гoрисе. В рамках мероприятия также планируется открытие почётного консульства Франции в Гoрисе.