Գորիսում բացվել է Ֆրանսիայի պատվո հյուպատոսությունը։
Նորաբաց հյուպատոսարանը տեղակայված է Գորիսի քաղաքապետարանի հարակից շենքում։ Ֆրանսիայի պատվո հյուպատոս է նշանակվել Կարմեն Ափունցը, ով ազգությամբ հայ է։
Բացման արարողությանը մասնակցել են Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, Հայաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, ինչպես նաև Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանը։
Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը իր ելույթում նշել է՝ այն, ինչին ականատես են լինում այսօր, տարբեր իրադարձությունների տրամաբանական շարունակություն ու զարգացում է, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին ասել է․ «Գորիսը ֆրանսիացիների համար Սյունիքի խաչմերուկն է։ Եվ կարծում եմ, որ Գորիսը Հայաստանի այն քաղաքն է, որն ամենաամուր կապերն ունի Ֆրանսիայի հետ, ինչի վկայությունն են քույր քաղաքները, համայնքների միջև եղբայրության համաձայնագրերը, ինչպես նաև երկու մարզերի (խմբ. նկատի ունի Հայաստանի Սյունիքի մարզը և Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ ռեգիոնը) դեպարտամենտների միջև համագործակցությունը։ Մեզ հաճախ մի հարց են տալիս, թե ինչ է իրենից ներկայացնում հյուպատոսական գրասենյակը։ Սա հյուպատոսություն չէ, սա ավելին է, քան հյուպատոսությունը։
Ինչո՞ւ հյուպատոսություն չէ, որովհետև այստեղ բավարար չափով ֆրանսիացիներ չեն բնակվում, որպեսզի հյուպատոսական գրասենյակ բացվի, ինչը հիմնականում ծառայում է վարչարարությանը և նման բաների։ Բայց սա ավելին է, քան հյուպատոսական գրասենյակը, որովհետև պատվո հյուպատոսությունում լինում են գործողություններ, որովհետև Ֆրանսիայում և Հայաստանում, Գորիսում և Սյունիքում մարդիկ գործում են ձեռք ձեռքի տված։ Պատվո հյուպատոսությունը մի վայր է, որտեղ գալու են տարբեր նպատակներով այստեղ գտնվող ֆրանսիացիները, որոնք այցելում են Հայաստան, որոնք գալիս են օգնելու Հայաստանին, և որոնք գալիս են գործելու Հայաստանում։
Արդեն 19 տարի շարունակ այն ֆրանսիացիները, որոնք գալիս են Գորիս՝ գործելու, օգնելու և ուղղակի այցելելու, այցելում են Գորիսում Ֆրանկոֆոն կենտրոն, և այդ կենտրոնի ապրեցնող ուժը հենց Կարմեն Ափունցն է։ Կեցցե Սյունիքը, կեցցե Գորիսը և կեցցե հայ-ֆրանսիական բարեկամությունը»,- ասել է դեսպանը։
Ֆրանսիան հյուպատոսարան հիմնելու իր մտադրությունը Սյունիքում հայտնել էր դեռ 2023 թվականին։ Գորիսը համարվում է ՀՀ ամենաֆրանսախոս համայնքներից մեկը, որտեղ 2006–ից գործում է ֆրանսիական մշակութային կենտրոնը։

2 Июнь 2025 - 13:09 AMT
В Горисе открылось почетное консульство Франции, сообщает «Арменпресс». Консульство разместилось в здании рядом с мэрией города. Почетным консулом назначена Кармен Апунц.
На церемонии открытия присутствовали посол Франции в Армении Оливье Декотиньи, замминистра иностранных дел Армении Ваган Костанян, губернатор Сюника Роберт Гукасян и мэр Гориса Аруш Арушанян.
Губернатор Сюника Роберт Гукасян в своей речи отметил, что это событие стало логическим продолжением ранее начатых инициатив.
Посол Декотиньи заявил: «Горис — это перекресток Сюника для французов. Считаю, что именно Горис имеет самые крепкие связи с Францией. Об этом свидетельствуют соглашения о побратимстве, сотрудничество между регионами Сюник и Овернь-Рона-Альпы».
Он уточнил, что это не полноценное консульство, так как в регионе проживает недостаточно французов для административного учреждения. «Это больше, чем консульство. Почетные консульства ведут активную деятельность, и во Франции, и в Армении, и в Горисе люди действуют сообща», — добавил дипломат.
Он подчеркнул, что вот уже 19 лет французы, приезжающие в Горис по работе, с гуманитарной целью или просто как туристы, посещают Франкофонный центр, которым руководит Кармен Апунц. «Да здравствует Сюник, да здравствует Горис и да здравствует армяно-французская дружба», — завершил он.
Франция объявила о планах открыть консульское учреждение в Сюнике ещё в 2023 году. Горис считается одним из самых франкоязычных городов Армении, где с 2006 года действует французский культурный центр.