Գորիս քաղաքում անցկացվող Հայաստան-Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության 5-րդ համաժողովում Ֆրանսիայի Սենատի անդամ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը․ ով արդեն երրորդ անգամ է այցելում Հայաստան, նշել է, որ այս տեսակի համագործակցությունը նշանակալի է՝ Հայաստանի ինքնիշխանության և անվտանգ ապագայի տեսանկյունից։ Նա ընդգծել է՝ «ՀՀ-ն պետք է կարողանա ապրել իր սահմաններում՝ խաղաղության մեջ»։
Նա հիշել է իր այցը Հայաստան 2023թ.-ի ապրիլի 23-ին, երբ սենատորների պատվիրակության հետ այստեղ էին և գիտակցեցին, թե ինչ է նշանակում պատերազմի մեջ լինել՝ Հայաստանը պատերազմի մեջ չէր, բայց հարձակման էր ենթարկվել։
Նրա խոսքով, այցի ժամանակ իրենք հանդիպել են Գորիսի քաղաքապետի հետ, ով ստիպված էր եղել լքել ճաշը մարզպետի հետ՝ կապված սահմանին տեղի ունեցած միջադեպի հետ, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Երբ լրագրողը հարց էր տալիս, թե ինչպե՞ս եք պատկերացնում համագործակցությունը՝ ասացի, որ պետք է Հայաստանին օգնել անվտանգությունն ամրապնդելու համար։ Պետք է օգնել Հայաստանին, որպեսզի ռազմապաշտպանական բավականաչափ միջոցներ ունենա, որպեսզի իր սահմանները պաշտանի։ Այդ պահից Սենատում համատեղ որոշում կայացրեցինք և բոլոր սենտորների կողմից ստորագրվեց՝ պահանջելով մեր գորածդիր իշխանությանն աջակցել ՀՀ-ին՝ պաշտպանություն ապահովելու նպատակով համապատասխան ռազմական միջոցներ տրամադրելու համար։ Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր գործադիր իշխանությանը՝ մեզ լսելու համար»,-ասել է նա։
Գորիսում մեկնարկել է Հայաստան-Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության հինգերորդ համաժողովը։ Քաղաքում բացվել է Ֆրանսիայի պատվո հյուպատոսությունը։

На пятой конференции по децентрализованному сотрудничеству Армения–Франция, проходящей в городе Горис, член Сената Франции Жильбер-Люк Девиназ, находящийся в Армении в третий раз, подчеркнул важность такого сотрудничества с точки зрения суверенитета и безопасного будущего страны. Он отметил: «Армения должна иметь возможность жить в мире в своих границах».
Он напомнил о визите 23 апреля 2023 года в составе сенаторской делегации и о том, как тогда осознали значение жизни под угрозой — несмотря на отсутствие войны, Армения подвергалась нападениям. По его словам, в тот день мэр Гориса был вынужден прервать обед с губернатором из-за инцидента на границе.
Отвечая на вопрос журналиста о перспективах сотрудничества, сенатор заявил, что Армении необходимо помочь укрепить безопасность и обеспечить её достаточными средствами обороны. После этого в Сенате было принято совместное решение, и все сенаторы подписали обращение к исполнительной власти Франции с призывом оказать Армении военную помощь. Он поблагодарил правительство за то, что оно откликнулось на этот призыв.
В Горисе стартовала пятая конференция по децентрализованному сотрудничеству между Арменией и Францией. В городе также открылось почетное консульство Франции.