2 Հունիս 2025 - 13:22 AMT
Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ «3 ամսից ավելի է՝ գիշերները սիստեմատիկ կրակոցների ձայներ են լսվում»։
Նա նշել է, որ դրանք իրականացվում են հակառակորդի կողմից ուղիղ նշանառությամբ, որոշ դեպքերում վնասվում են ենթակառուցվածքներ և կենդանիներ, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Շատ վատ է, որ կրակում են, երևի 3 ամիս է ու ավելի, որ գիշերները սիստեմատիկ կրակոցների ձայներ են լսվում»,- նշել է նա։
Ղուկասյանը նաև ընդգծել է, որ պաշտպանության նախարարությունը փաստը արձանագրել է և իր դիրքորոշումն ունի տվյալ հարցի շուրջ։
«ՊՆ ասածին ավելացնելու բան, երևի թե, չունեմ»,- նշել է Ղուկասյանը։
Պաշտպանության նախարարությունն ավելի վաղ հաղորդագրություն էր տարածել, որ մայիսի 30-ին՝ ժամը 00:10-01:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խոզնավար բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է բնակելի տան սանհանգույցը, և խոցվել է մեկ մանր եղջերավոր կենդանի։

Губернатор Сюника Роберт Гукасян в беседе с журналистами заявил, что «уже более трёх месяцев по ночам систематически слышны звуки выстрелов».
Он отметил, что стрельба ведётся противником прицельно, в некоторых случаях повреждаются инфраструктурные объекты и сельскохозяйственные животные, передаёт «Aysor.am ».
«Очень плохо, что стреляют. Наверное, уже три месяца и больше, как по ночам систематически слышны выстрелы», — отметил он.
Гукасян также подчеркнул, что Министерство обороны зафиксировало факт обстрелов и имеет по этому поводу свою позицию.
«Добавить к сказанному Минобороны, пожалуй, нечего», — добавил Гукасян.
Ранее Министерство обороны распространило сообщение, в котором подтверждается, что 30 мая с 00:10 до 01:00 подразделения Вооружённых сил Азербайджана открыли огонь в направлении населённого пункта Хознавар Сюникской области, в результате чего был повреждён санузел жилого дома и пострадало одно мелкое рогатое животное.