Հունիսի 8-14-ը Ֆրանսիայի Անսի քաղաքում կկայանա Անսիի անիմացիոն ֆիլմերի միջազգային փառատոնը, որին Հայաստանը կներկայանա «Օձի ապուր» կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմով:
«Օձի ապուր» ֆիլմը «Բադա» ընկերության առաջին նախագիծն է, որը ստեղծվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի պետական ֆինանսական աջակցությամբ։
Ռեժիսոր Զաքար Դեմիրճյանի և պրոդյուսեր Րաֆֆի Մովսիսյանի «Օձի ապուր» կարճամետրաժ դեբյուտային անիմացիոն ֆիլմն ընդգրկվել է աշխարհի ամենահեղինակավոր անիմացիոն կինոփառատոնի՝ Անսիի կարճամետրաժ ֆիլմերի «Հեռանկարներ» մրցութային բաժնում:
Սցենարի հեղինակներն են Րաֆֆի Մովսիսյանը և Զաքար Դեմիրճյանը, կոմպոզիտոր՝ Էմիլ Աբրամյան, նկարիչներ՝ Դանիել Գրիգորյան, Վերոնիկա Ստեփանյան, գծային պրոդյուսեր՝ Արմինե Հարությունյան:
Սյուժեն ռազմաճակատ մեկնող զինվորի մեկ օրվա պատմությունն է, որի համար ճանապարհին պատահած դիպվածները երանելի իրականության պատկերացման հիմք են դառնում։ Ռումբի պայթյունից երևակայականն ու վերհուշերը միախառնվում և ցնորքի են վերածվում։

2 Июнь 2025 - 14:30 AMT
С 8 по 14 июня во французском городе Анси пройдет Международный фестиваль анимационных фильмов, на котором Армению представит короткометражный мультфильм «Змеиный суп».
Фильм «Змеиный суп» — первый проект студии «Бада», созданный при финансовой поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и Национального киноцентра Армении.
Дебютный короткометражный анимационный фильм режиссера Захара Демирчяна и продюсера Раффи Мовсисяна включен в конкурсную программу «Перспективы» короткометражных фильмов одного из самых престижных анимационных фестивалей мира — Анси.
Авторы сценария — Раффи Мовсисян и Захар Демирчян. Композитор — Эмиль Абрамян. Над визуальной частью работали художники Даниел Григорян и Вероника Степанян, линейный продюсер — Армине Арутюнян.
Сюжет повествует об одном дне из жизни солдата перед отправкой на фронт. Случайные встречи в дороге становятся основой для восприятия идеализированной реальности. Взрыв бомбы смешивает воедино воображение и воспоминания, превращая их в галлюцинации.