Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը հրապարակել է լրատվամիջոցների հրապարակումների ուսումնասիրությունների արդյունքների վերաբերյալ տեղեկանքը՝ 2025 թվականի առաջին եռամսյակի կտրվածքով եւ 2024 թվականի, որոնց ուսումնասիրությունը շարունակվել է 2025 թվականի առաջին եռամսյակում։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը Երեւանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի նկատմամբ վարույթ հարուցելու հիմքեր չի գտել, իսկ Վաղարշապատի՝ արդեն հրաժարական տված քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանի նկատմամբ վարչական վարույթ է հարուցվել և 300, 000 դրամ վարչական տույժ է նշանակել, քանի որ քաղաքապետարանը պայմանագրեր է կնքել Դիանա Գասպարյանի ամուսնու հորը պատկանող ընկերության հետ և 2025 թվականի հունվարի 27-ին կնքված պայմանագրի մասով քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանը գրավոր հայտարարություններ չի ներկայացրել հանձնաժողովին՝ շահերի բախման իրավիճակի վերաբերյալ, հայտնում է «Առավոտը»։
Տեղեկանքի համաձայն, հանձնաժողովն անդրադարձ է կատարել մամուլի 24 հրապարակման, որոնցից 7-ը վերաբերել են շահերի բախման հնարավոր դեպքերին, 1-ը՝ պաշտոնյաների վարքագծի կանոններին, իսկ 16-ը՝ գույքի և եկամուտների հայտարարագրերին։
Ըստ «Ազատություն» ռադիոկայանի նյութի, «Ազատություն» ռադիոկայանի հրապարակման համաձայն, Վաղարշապատի համայնքապետ Դիանա Գասպարյանը 13.6 միլիոն դրամի պայմանագիր է կնքել իր սկեսրայրի հետ՝ սեղմված բնական գազ ձեռք բերելու համար։ Ավելի վաղ` նրա ամուսնու ծնողները հայտնվել էին Վաղարշապատում ապօրինի շինարարություն իրականացնելու սկանդալի կենտրոնում։ Սրան զուգահեռ Դիանա Գասպարյանի ՔՊ-ական ամուսնու՝ Արամայիս Միրզոյանի գույքի, եկամուտների հայտարարագրում կան էական անհամապատասխանություններ նրա եկամուտների և հայտարարագրած դրամական միջոցների միջ7։
Իսկ Տիգրան Ավինյանի մասով՝ Երևանի ավագանու «Ազգային առաջընթաց» ընդդիմադիր խմբակցության անդամ Պեդրո Զարոկյանը ֆեյսբուքում գրել է, որ Ավինյանի ֆուտբոլային ընկերները շահում են պետական մրցույթները․ «Լիլանարմ» ՍՊԸ-ի տնօրենը եղել է ՔՊ-ի Երևանի 2023 թվականի ավագանու ընտրությունների ցուցակում: 2015 թվականին «Լիլանարմ» ՍՊԸ-ն շահել է ընդամենը երկու պետական մրցույթ՝ 157,648,083 դրամ արժողությամբ։ 2019 թվականից սկսած «Լիլանարմ» ՍՊԸ-ն շահել է 10,188,707,618 դրամ ($26 միլիոն դոլար) պետական մրցույթներ, որոնց ճնշող մեծամասնությունը Երևանի քաղաքապետարանի կողմից և հիմնականում 2022 թվականի վերջին՝ 2023 և 2024 թվականներին, երբ Ավինյանը սկսեց ներգրավվել Երևանի քաղաքապետարանում։
«Լիլանարմ» ՍՊԸ-ի վատ որակի շինարարական աշխատանքների մասին պարբերաբար իրազեկող ակցիաներ էին անում «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մեսրոպ Մանուկյանը եւ քաղաքացիական ակտիվիստ Արթուր Չախոյանը։ Այս իրազեկումները պատճառ դարձան Նոր-Նորքի թաղապետի հետ ձեռնամարտի եւ վերջինիս պաշտոնանկության։

2 Июнь 2025 - 14:45 AMT
Комиссия по предотвращению коррупции опубликовала отчет о результатах изучения публикаций в СМИ за первый квартал 2025 года, а также за 2024 год, если расследования продолжались в 2025 году.
Комиссия не нашла оснований для возбуждения дела против мэра Еревана Тиграна Авиняна. В то же время в отношении бывшего мэра Вагаршапата Дианы Гаспарян было возбуждено административное производство, и ей назначен штраф в размере 300 000 драмов. Причиной стало заключение муниципалитетом контрактов с компанией, принадлежащей тестю Гаспарян. Кроме того, Гаспарян не предоставила письменное уведомление комиссии о конфликте интересов по контракту, подписанному 27 января 2025 года, сообщает «Аравот».
Согласно отчету, комиссия рассмотрела 24 публикации в СМИ: 7 касались возможных конфликтов интересов, 1 — правил поведения должностных лиц, и 16 — деклараций о доходах и имуществе.
По данным «Радио Азатутюн», Диана Гаспарян заключила контракт на 13,6 миллиона драмов со своим тестем на поставку сжатого природного газа. Ранее родители её мужа были вовлечены в скандал с незаконным строительством в Вагаршапате. Также в декларациях о доходах и имуществе её мужа, Арамаиса Мирзояна, члена правящей партии «Гражданский договор», обнаружены значительные несоответствия между доходами и задекларированными средствами.
В случае с Авиняном член оппозиционной фракции «Национальный прогресс» в ереванском совете Педро Зарокян заявил в Facebook, что футбольные друзья Авиняна выигрывают государственные тендеры. В частности, директор компании «Лиланарм» входил в список «Гражданского договора» на выборах в совет Еревана в 2023 году. В 2015 году «Лиланарм» выиграла лишь два тендера на сумму 157 648 083 драмов. Однако с 2019 года компания получила тендеры на сумму 10 188 707 618 драмов (около 26 миллионов долларов), преимущественно от мэрии Еревана, особенно в конце 2022 года и в 2023–2024 годах, когда Авинян начал работать в мэрии.
Активисты, включая Месропа Манукяна из фракции «Мать Армения» и гражданского активиста Артура Чахояна, неоднократно сообщали о низком качестве строительных работ «Лиланарм». Их действия привели к конфликту с главой района Нор Норк и его последующему увольнению.