Հասարակական, քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը «Հայելի» ակումբում, անդրադառնալով Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու բարձրաստիճան սպասավորների հասցեին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Աննա Հակոբյանի և նրանց քաղաքական ուժի ներկայացուցիչների հնչեցրած վիրավորական արտահայտություններին, հիշեցրել է, որ եկեղեցու դեմ իշխանությունների հարձակումները սկսվել են դեռեւս 2018 թվականի հունիսից, երվ սկսել էր «նոր Հայաստան, նոր հայրապետ» հակաեկեղեցական շարժումը, հայտնում է «Առավոտը»։
«Ինչ վերաբերում է այս վերջին գրոհին, դրա մեկնարկը տվել է Կովկասի մահմեդականների հոգևոր առաջնորդ Փաշազադեն, որը, հավանաբար, Փաշինյանի հոգևոր առաջնորդն է: Ադրբեջանում մի կոնֆերանսի ժամանակ Փաշազադեն ասել է, թե Էջմիածինը ադրբեջանական տարածք է: Հիշեցնեմ, որ Նիկոլ Փաշինյանն անցած տարվանից որ ասում է, թե Հայաստանի տարածքի մոտ 70 %-ը, ըստ Ադրբեջանի սահմանադրության պատկանում է Ադրբեջանին, թվարկում է նաև մարզերի անուններ և նշում է նաև Արմավիրը:
Արմավիրի մարզից ուրիշ ի՞նչը կարող է նրա պատկերացմամբ ադրբեջանական լինել, քան այն տարածքը, որը կոչվում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին: Այսինքն, ադրբեջանցիներն ուզում են իշխանություն հաստատել հայ ժողովրդի գլխավոր տաճարի՝ Մայր տաճարի, Մայր Աթոռի նկատմամբ:
Փաշազադեն մայիսի 22-ին խոսելով՝ նախ անարգում է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցին, Մայր Աթոռը և Կիլիկիո Կաթողիկոսությունը, եկեղեցու մեր գաղափարախոսությունն է անարգում: Ու դրան ի պատասխան հաջորդ օրը Մայր Աթոռը հանդես է գալիս բավականին կոշտ հակադարձումներով: Դա, բնականաբար, չէր կարող դուր գալ Փաշազադեի հոգևոր զավակին»,–ասել է Ղազարյանը։
Նա հիշեցրել է, որ դրանից հետո Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը մեկնում է Շվեյցարիա, որտեղ մասնակցում է իր իսկ խնդրանքով նախաձեռնված գիտագործնական մի շատ մեծ քննարկման, որին աշխարհի տարբեր երկրներից ու եկեղեցիներից մասնակցում են եպիսկոպոսներ, քաղաքական, հասարակական գործիչներ, գիտնականներ:
«Այնտեղ Վեհափառը հանդես է գալիս փայլուն խոսքով, ընդ որում, բարձրաձայնելով վերջին շրջանի հայ ժողովրդի հիմնական շահերը, որոնք անտեսված են պետական մակարդակում: Այսինքն, Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունը, Թուրքիայի մեղսակցությունը դրան, հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը, հայ ժողովրդի բռնի տեղահանությունը Արցախից, գերիների վերադարձի հարցը, ինչպես նաև Արցախում ադրբեջանական տիրապետության տակ հայտնված քրիստոնեական համամարդկային նշանակություն ունեցող հոգեւոր-մշակութային ժառանգության հարցը, որոնք հիմա այնտեղ ոչ միայն սրբապղծվում են, այլեւ ոչնչացվում են»,–նշել է նա։
Ըստ Ղազարյանի՝ ակնհայտ է, որ Ալիևը չի կարող անտարբեր մնալ այն հանգամանքի նկատմամբ, որ հայկական հոգևոր առաջնորդն ու եկեղեցին, որը միավորում է ամբողջ աշխարհով սփռված հայությանը և հանդիսանում է եզակի համահայկական հաստատություն, իրականացնում է ազգապահպան առաքելություն և խթանում է Սփյուռքի ու Հայաստանի միջև կապը։ Ղազարյանի պնդմամբ՝ հենց սա է այն հանգամանքը, որն էլ Փաշինյանին դրդել է հարձակվել կաթողիկոսի և հայ հոգևոր առաջնորդների վրա։
Մի քանի օր առաջ Փաշազադեն հայտարարել էր, նաև թե «Հայոց եկեղեցին սպառնալիք է ՀՀ հարևան բոլոր երկրների համար»։

2 Июнь 2025 - 15:13 AMT
Общественный и политический деятель Эдгар Казарян на заседании клуба «Зеркало» заявил, что недавние оскорбительные высказывания в адрес высокопоставленных духовных лиц Армянской Апостольской Церкви со стороны премьер-министра Никола Пашиняна, Анны Акопян и их политических соратников являются частью более широкой антиклерикальной кампании, начавшейся в июне 2018 года с движения «Новая Армения, новый католикос», сообщает «Аравот».
Казарян подчеркнул, что последняя атака была инициирована шейхом-уль-исламом Аллашукюром Пашазаде, духовным лидером мусульман Кавказа, которого он охарактеризовал как возможного духовного наставника Пашиняна. Во время конференции в Азербайджане Пашазаде заявил, что Эчмиадзин является азербайджанской территорией. Казарян напомнил, что с прошлого года Пашинян утверждает, что около 70% территории Армении, согласно конституции Азербайджана, принадлежит Азербайджану, перечисляя регионы, включая Армавир. Казарян задался вопросом, что еще в Армавире может считаться азербайджанским, кроме территории, известной как Святой Эчмиадзин, предполагая, что Азербайджан стремится установить контроль над главным собором армянского народа.
22 мая Пашазаде оскорбил Армянскую Апостольскую Церковь, Святой Эчмиадзин и Киликийский католикосат, унизив идеологию церкви. В ответ на это на следующий день Святой Эчмиадзин выступил с резким опровержением, что, по словам Казаряна, не могло понравиться духовному протеже Пашазаде.
Казарян также отметил, что после этих событий Католикос всех армян отправился в Швейцарию для участия в значительном научно-практическом обсуждении, инициированном по его просьбе. В мероприятии приняли участие епископы, политические и общественные деятели, ученые из различных стран и церквей. Там Католикос выступил с яркой речью, подчеркнув ключевые проблемы, затрагивающие армянский народ, которые игнорируются на государственном уровне. Среди них — военные преступления Азербайджана в Арцахе, соучастие Турции, геноцид армян, насильственное выселение армян из Арцаха, вопрос военнопленных и уничтожение христианского духовного и культурного наследия под контролем Азербайджана в Арцахе.
По мнению Казаряна, очевидно, что президент Алиев не может оставаться равнодушным к тому, что армянский духовный лидер и церковь, объединяющие армян по всему миру и являющиеся уникальным всеармянским институтом, выполняют миссию по сохранению нации и укреплению связей между Диаспорой и Арменией. Казарян утверждает, что именно это побудило Пашиняна атаковать Католикоса и армянских духовных лидеров.
Несколько дней назад Пашазаде также заявил, что «Армянская церковь представляет угрозу для всех соседних стран Армении».