ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը, Գորիսում պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հայկական կողմը էսկալացիայի վտանգ տեսնո՞ւմ է, ասել է, որ Հայաստանը իրականացնում է գետնի վրա դիվանագիտական համապատասխան գործողություններ` թույլ չտալու համար հետագա էսկալացիաներ:
«Կրակոցները վստահաբար չեն օգնում ընդհանուր իրավիճակին, հատկապես հաշվի առնելով, որ Հայաստանը միտված է կարգավորել հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ», – նշել է փոխարտգործնախարարը, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Ավելի քան 2 ամիս ադրբեջանական զինուժը կրակում է Սյունիքի սահամանմերձ գյուղերի ուղղությամբ ՝ թիրախավորելով նաև բնակելի տները:
Պաշտպանության նախարարությունն ավելի վաղ հաղորդագրություն էր տարածել, որ մայիսի 30-ին՝ ժամը 00:10-01:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խոզնավար բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է բնակելի տան սանհանգույցը, և խոցվել է մեկ մանր եղջերավոր կենդանի։

3 Июнь 2025 - 08:01 AMT
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян, находясь в Гористе, заявил, что страна осуществляет соответствующие дипломатические действия на местах, чтобы не допустить дальнейшей эскалации. На вопрос о наличии угрозы обострения он ответил, что Ереван действует сдержанно и последовательно.
«Стрельба, безусловно, не способствует улучшению общей ситуации, особенно с учётом стремления Армении наладить отношения с Азербайджаном», — отметил Костанян, сообщает «Auroranews.am».
Уже более двух месяцев азербайджанские военные обстреливают приграничные сёла Сюникской области, в том числе жилые дома.
Ранее Минобороны сообщало, что 30 мая с 00:10 до 01:00 подразделения вооружённых сил Азербайджана открыли огонь в направлении села Хознавар в Сюнике, в результате чего была повреждена ванная комната жилого дома и убито одно мелкое рогатое животное.