3 Հունիս 2025 - 07:18 AMT
Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ ՀՀ գործադիր իշխանության ղեկավարը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և եկեղեցականների նկատմամբ իր իշխանության տարիների «ոտնձգություններին ավելացրել է ատելության ու թշնամանքի հրապարակային հրահրումը»։ Գործընթացը կրում է համակարգված բնույթ, որին միացել են նաև ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավորները, ՔՊ կուսակցությունը։
Նա հավելել է, որ «ՔՊ ղեկավարի իրական նպատակը ՀԱԵ–ն իրեն ենթարկեցնելն է քաղաքական հաշվարկների համար, որպեսզի կարողանա վերջնականապես կատարել ադրբեջանական միակողմանի պահանջները, ինչն իրեն անհրաժեշտ է սեփական իշխանությունը պահպանելու համար։ Այդ նպատակի համար է հեղինակազրկում Եկեղեցին և նվազեցնում նրա կշիռն ամբողջ աշխարհում` ոչնչացման տանելով հայոց ինքնության հենասյունը»:
Թաթոյանը ընդգծել է նաև, որ պատահական չեն այն ցնծությունն ու Հայաստանի վարչապետին ուղղված շնորհակալության խոսքերը, որոնք առկա են Ադրբեջանում։
«Իր նպատակի իրագործման համար ՔՊ ղեկավարն օգտագործում է Եկեղեցու ներսում առկա թվացյալ կամ իրական խնդիրները, որոնց լուծումն իրականում բացառապես Եկեղեցու հարցն է. Սահմանադրությամբ` եկեղեցին անջատ է պետությունից:
Բարձրաստիճան եկեղեցականների, ինչպես նաև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ այս ապօրինի արշավն այնպես են տանում, որ ստացվում է` նախապես են ծրագրել, ապօրինաբար հավաքել են եկեղեցականների անձնական կյանքի տվյալներ` իրենց քաղաքական նպատակներով օգտագործելու համար:
Հիմա էլ խոսում են դրանք ապօրինաբար հրապարակելու սպառնալիքների մասին: Ընդ որում, այս ամենը տեղի է ունենում վարչապետի ու մյուս պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց լիազորությունները և իշխանական ազդեցությունն ապօրինի օգտագործելով։
Արդեն արձանագրվում են իշխանության կողմնակիցների կողմից հրահրվող բռնության իրական հավանականության դեպքեր եկեղեցականների նկատմամբ։ Այս ամենի պատասխանատուն իշխանությունն է։ Սա աքսիոմատիկ ճշմարտություն է։
Եկեղեցու խնդիրներով իրապես մտահոգ երկրի ղեկավարն ու իշխանությունը երբեք չէին ընտրի խնդիրների լուծման աննախադեպ անօրինական այս ճանապարհը։
Պետք է գիտակցել, որ ՀՀ Կառավարության ղեկավարի կողմից վարվող այս գործընացն աղետաբեր է Հայաստանի համար, պետք է պաշտպանել Հայ Առաքելական Եկեղեցու հարյուրամյակների հեղինակությունն ու մեր նվիրական արժեքները և թույլ չտալ, որ կեղծ օրակարգերով մեզ պառակտեն ու շեղեն գոյաբանական հիմնական խնդիրներից»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

3 Июнь 2025 - 08:38 AMT
Бывший омбудсмен Армении Арман Татоян выступил с заявлением, в котором отметил, что глава исполнительной власти страны к «попыткам вмешательства в дела Армянской Апостольской Святой Церкви и духовенства» добавил «публичное разжигание ненависти и вражды». По его словам, процесс носит системный характер, в нем участвуют также депутаты парламентской фракции «Гражданский договор» и сама партия.
Он добавил, что «истинная цель лидера правящей партии — подчинить Армянскую Апостольскую Церковь своим политическим расчётам, чтобы в итоге выполнить односторонние требования Азербайджана, что ему необходимо для сохранения власти. Ради этой цели Церковь подвергается дискредитации, её авторитет подрывается во всём мире, а один из опорных столпов армянской идентичности доводится до уничтожения».
Татоян также подчеркнул, что радость и благодарственные высказывания в адрес премьер-министра Армении в Азербайджане не являются случайными.
«Для реализации своей цели лидер правящей партии использует существующие или мнимые проблемы внутри Церкви, хотя их решение — исключительно вопрос самой Церкви. По Конституции Церковь отделена от государства.
Эта незаконная кампания против высшего духовенства и Католикоса Всех Армян осуществляется так, как будто была заранее спланирована. Незаконным путём собираются данные из личной жизни духовных лиц, чтобы использовать их в политических целях.
Сейчас уже говорят об угрозах незаконного обнародования этих данных. Причём всё это происходит при незаконном использовании полномочий и властного влияния премьер-министром и другими должностными лицами.
Фиксируются реальные случаи угроз насилия в адрес духовенства со стороны сторонников власти. Ответственность за это несёт власть. Это аксиоматическая истина.
Руководство страны, действительно обеспокоенное проблемами Церкви, никогда бы не выбрало столь беспрецедентно незаконный путь для их решения.
Следует осознать, что этот курс главы правительства Армении губителен для страны. Необходимо защитить многовековой авторитет Армянской Апостольской Церкви и наши священные ценности, не позволить нам расколоться и отвлечься от экзистенциальных проблем посредством фальшивых повесток», — говорится в заявлении.
Премьер-министр Никол Пашинян, реагируя на критику со стороны духовенства, вызванную его высказываниями на заседании правительства, где он сравнил церкви с чуланами, допустил оскорбительные высказывания в адрес священнослужителей. Он разместил несколько записей на своей странице в Facebook, к которым присоединилась и его супруга Анна Акопян. Пашинян также заявил, что государство должно играть ключевую роль в процессе избрания Католикоса Всех Армян. В другом посте он поставил под сомнение соблюдение целибата Католикосом Гарегином II, заявив, что если выяснится, что у него есть ребёнок, он не может занимать эту должность.