3 Հունիս 2025 - 12:37 AMT
«90-ականների Երևան» գրքի շնորհանդեսի օրը պատահական չէր ընտրվել հունիսի 1-ին։ «Կախարդական գրադարանը» գրքերի շարքի հեղինակ Հայկ Աջապահյանի նոր գիրքը, որ շարքի 4-րդ գիրքն է, անցած-գնացած տարիների մասին, ամենապատկերավոր ձևով է պատմում մեր օրերի երեխաներին։ Շնորհանդեսը հիանալի առիթ էր՝ երեխաներին ներկայացնելու իրենց ծնողների մանկությունը։
Իդրամ ընկերությունը միշտ սիրով է աջակցում ընթերցանությունը խթանող միջոցառումներին․ այս անգամ էլ Իդրամ Ջունիորն ու ԴաՎինչին երեխաների համար անակնկալ ունեին։ Երեխաները հնարավորություն ունեն ԴաՎինչի հրատարակչության ամբողջ տեսականին, այդ թվում Հայկ Աջապահյանի գրքերի ամբողջ շարքը, գնել 25% զեղչով` վճարելով Իդրամ Ջունիորով։
Իդրամի և IDBank-ի հաղորդակցության և ՍՊ ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով՝ ընկերությունը ևս մեկ անգամ ցանկանում է շեշտել երեխաների մշտապես կրթվելու կարևորությունը:
«Մենք վստահ ենք, որ երեխաներին նմանատիպ հետաքրքիր գրականություն մատուցելով կարող ենք սեր արթնացնել ընթերցանության հանդեպ։ Երեխաներին լավագույնս կարող ենք պաշտպանել նաև, եթե նրանց զինենք գիտելիքներով։ Իդրամը նաև ֆինանսական գրագիտության դասընթացներով փորձում է կյանքի այդ՝ շատ կարևոր ոլորտում կրթել և զինել երեխաներին», – ասել է Վարդևանյանը։
«Կախարդական գրադարանը» գրքերի շարքի հեղինակ Հայկ Աջապահյանն էլ կարևորել է ֆինանսական կրթությունը հատկապես արագ զարգացող տեխնոլոգիաների դարում:
«Երեխաները շատ չեն պատկերացնում ինչ է փողը, ինչպես վարվել դրա հետ և հատկապես՝ ինչպես խնայել․ նրանց փոքրուց է պետք սովորեցնել այդ ամենը», – ասել է նա։
«90-ականների Երևան» գիրքը նկարազարդ է ներկայացնում այդ տարիների կյանքը, երեխաները գրքի տողերում կտեսնեն այսօրվա կյանքի և իրենց ծնողների մանկության մեծ և հետաքրքիր տարբերությունները։ Իսկ միջոցառման օրը բազմաթիվ երեխաներ, արդեն իսկ վճարելով Իդրամ Ջունիորով, հասցրին հաճելի զեղչով ձեռք բերել նոր գիրքը։ Ակցիան կգործի մինչև հունիսի 7-ը։

The presentation of the book “Yerevan of the 90s” was intentionally held on June 1—International Children’s Day. The latest work by Hayk Ajapahyan, author of the Magic Library series, is the fourth book in the collection and offers today’s children a vivid glimpse into a bygone era. The presentation created a special opportunity for children to connect with their parents’ childhood memories.
Idram has always supported initiatives that foster a love for reading. This time, Idram Junior and DaVinci Bookstore prepared a special surprise for children. By paying with Idram Junior, young readers can purchase any book from the DaVinci publishing collection—including the complete series by Hayk Ajapahyan—at a 25% discount.
According to Tatevik Vardevanyan, head of the Communication and SR Programs Department of Idram and IDBank, the company once again aims to highlight the importance of continuous education for children. “We believe that by offering children engaging and meaningful literature, we can spark a genuine love for reading. The best way to protect children is by equipping them with knowledge. Through our financial literacy courses, Idram is also committed to educating and empowering children in this vital area of life,” said Tatevik Vardevanyan.
Hayk Ajapahyan, author of the “Magic Library” book series, also highlighted the importance of financial education, especially in today’s era of rapidly advancing technology. “Children often have little understanding of what money is, how to manage it, or the importance of saving. These are skills that must be taught from an early age,” he noted.
The book “Yerevan of the 90s” offers a vivid glimpse into the life of that era, allowing children to discover the fascinating contrasts between their own experiences and their parents’ childhood. During the book presentation event, many children took advantage of a special offer and purchased the new release at a discounted price using Idram Junior. The campaign will remain valid until June 7.