3 Հունիս 2025 - 12:57 AMT
Համբուրգում կայացած կայուն զարգացման թեմայով ամենամյա համաժողովի շրջանակում արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Գայ Ռայդերի հետ, հայտնում է ԱԳՆ–ն։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև ՄԱԿ Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի՝ COP17–ի կազմակերպման և ընթացիկ պատրաստվածության հարցերը, որը նախատեսվում է անցկացնել Հայաստանում՝ 2026 թվականին։
Զրուցակիցները քննարկել են «ՄԱԿ80» նախաձեռնության դրույթներն ու դրա ներքո նախատեսվող հիմնարար բարեփոխումների ընթացքը։ Աբիսողոմոնյանը կարևորել է Հայաստանի և ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի միջև ձևավորված արդյունավետ գործակցությունը։
Նա անդրադարձ է կատարել նաև ՄԱԿ-ի հետ համագործակցության շրջանակային փաստաթղթի նախապատրաստական աշխատանքներին, որը նախատեսվում է իրականացնել 2026-2030 թվականներին։ Փաստաթուղթը նպատակ ունի խթանել Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի կիրառումն Հայաստանում՝ ՄԱԿ գործակալությունների աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի միջոցով։
Հայաստանն ընտրվել է որպես 2026 թվականի 17-րդ համաժողովը (COP17) հյուրընկալող երկիր։ այաստանին վստահվել է Կենսաբանական բազմազանության կոնվենցիայի ներքո միջազգային ջանքերը մեկտեղելու և առաջ մղելու, մարդկության դեմ ծառացած արդի բնապահպանական մարտահրավերների հաղթահարմանը նպաստելու պատասխանատու աշխատանքը։

В рамках ежегодной конференции по устойчивому развитию в Гамбурге заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян встретился с заместителем генерального секретаря ООН по политическим вопросам Гаем Райдером, сообщает МИД Армении.
Стороны обсудили организационные и подготовительные вопросы, касающиеся 17-й Конференции сторон (COP17) Конвенции ООН о биологическом разнообразии, проведение которой запланировано в Армении в 2026 году.
Также были рассмотрены положения инициативы «ООН80» и ход фундаментальных реформ в её рамках. Абисогомонян подчеркнул важность результативного сотрудничества между Арменией и ереванским офисом ООН.
Он затронул также процесс подготовки рамочного документа о сотрудничестве между Арменией и ООН на 2026–2030 годы. Цель документа — содействие реализации Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года в Армении посредством программ, поддерживаемых агентствами ООН.
Армения была выбрана страной-хозяйкой COP17 в 2026 году, и ей поручена ответственная задача — объединение международных усилий по линии Конвенции о биологическом разнообразии и содействие в преодолении актуальных экологических вызовов, стоящих перед человечеством.