3 Հունիս 2025 - 13:36 AMT
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է իր այցին Սյունիքի մարզի սահմանային Խոզնավար, Վաղատուր, Խնածախ և Քարաշեն գյուղեր, ուր նա մեկնել էր իր գործընկերներ Գեղամ Մանուկյանի և Վահե Սարգսյանի հետ։
Նա նշել է, որ վերևանշյալ գյուղերում «б»ահագնացող տեմպերի է հասել արտագաղթը,«/б» երիտասարդությունն այլևս իր ապագան չի տեսնում նշված բնակավայրերում։
Նշվում է նաև, որ Բերձորի հանձնումից հետո այս գյուղերը հայտնվել են թշնամու ուղիղ նշանառության տակ, երեք կողմերից շրջափակման մեջ հայտնված գյուղերը պարբերաբար ենթարկվում են հրետակոծության։
«2020-ի պատերազմից հետո Խոզնավարի, Վաղատուրի և Խնածախի արոտավայրերի, խոտհարքների զգալի մասն անցել է Ադրբեջանի վերահսկողությանը։ Կրճատվել են անասնապահությունն ու մեղվապահությունը․ գյուղացիները զրկվել են ապրուստի հիմնական միջոցից։ Անասնապահությամբ զբաղվող գյուղացիները մտահոգություն հայտնեցին, որ կաթի գնի շարունակական նվազման պայմաններում մթերվող կաթից 5 տոկոս հարկելու որոշման ընդունման մասին խոսակցություններ են շրջանառվում։ Եթե այս խոսակցությունները իրականություն դառնան, ըստ գյուղացիների՝ իրենցից շատերը կդադարեն զբաղվել անասնապահությամբ։
Գյուղերի, և ընդհանրապես, Գորիսի միջհամայնքային ճանապարհների վիճակն անմխիթար է․ միայն վերջերս են ձեռնարկվել ճանապարհաշինական աշխատանքներ։
Ահագնալի տեմպերի է հասել արտագաղթը, երիտասարդությունն այլևս իր ապագան չի տեսնում նշված բնակավայրերում։ Այս ցավալի իրողությունը պայմանավորված է գյուղերում աշխատանքի բացակայությամբ և անվտանգության խնդիրներով։
Ծայրահեղ ծանր պայմաններում գոյատևող սահմանամերձ գյուղերի խանութների և մանր առևտրով զբաղվող գյուղացիների համար ստեղծվել են անբարենպաստ պայմաններ։ Հարկային բեռի ավելացման հետևանքով վերջիններս կանգնել են փակման վտանգի առաջ։
Չնայած սոցիալական անբարենպաստ պայմաններին՝ տեղադրել են ջրաչափեր և գյուղացիներին արգելել օգտվել սարերից հոսող բնական աղբյուրների ջրերից, ինչը, նախկինում, որևէ կերպ չէր խոչընդոտվում։ Տեղեկացա նաև, որ անտառից լոբու թուփի համար փայտե ձող (լոբու սարի) հավաքելու համար գյուղացիները տուգանվում են էկոպարեկների կողմից։
Եվ ամենացավալին, որ արձանագրեցինք բնակիչների հետ զրույցներում, հեռանկարի բացակայությունն է։ Մինչդեռ, թշնամու նշանառության տակ հայտնված գյուղն ու սահմանապահ գյուղացին իրենց թիկունքում պետք է զգային պետության և իշխանությունների ամենօրյա ուշադրությունն ու հոգածությունը»,–ասվում է գրառման մեջ։

3 Июнь 2025 - 15:59 AMT
Массовый отток населения зафиксирован в приграничных селах Сюникской области — Хознаваре, Вагатуре и Хнацахе, где отсутствует работа и сохраняются серьезные угрозы безопасности. Об этом сообщил депутат парламента Армении от фракции «Армения» Гарник Даниелян.
На своей странице в Facebook он рассказал о недавнем визите в упомянутые села, куда направился вместе с коллегами-депутатами Гегамом Манукяном и Ваге Саргсяном.
По его словам, масштабы миграции достигают тревожного уровня: «Молодежь больше не связывает свое будущее с этими населенными пунктами».
Ситуация обострилась после передачи Бердзора: теперь села находятся под прицелом противника и фактически окружены с трех сторон, подвергаясь периодическим артобстрелам.
«После войны 2020 года значительная часть пастбищ и сенокосов Хознавара, Вагатура и Хнацаха перешла под контроль Азербайджана. Это сильно ударило по животноводству и пчеловодству — основным источникам дохода сельчан», — отметил депутат. Жители выразили обеспокоенность слухами о введении налога в размере 5% на сдаваемое молоко, что, по их словам, поставит крест на животноводстве.
В крайне плачевном состоянии находятся и дороги, связывающие эти села между собой и с Горисом. Дорожные работы были начаты совсем недавно.
Актуальность миграции объясняется отсутствием рабочих мест и небезопасной обстановкой. Условия для сельских магазинов и мелкой торговли также ухудшились: рост налоговой нагрузки ставит предпринимателей на грань закрытия.
Несмотря на социальные трудности, установлены водомеры, а доступ к горным источникам перекрыт, хотя ранее вода использовалась свободно. Кроме того, жителей штрафуют экоинспекторы за сбор деревянных палок из леса для поддержки кустов фасоли.
Наиболее тревожным, по словам Даниеляна, стало ощущение отсутствия будущего, которым поделились местные жители. «Приграничные села, находящиеся под угрозой, должны ежедневно ощущать заботу и внимание со стороны государства и властей», — говорится в его сообщении.