ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը մեղադրվում է փողերի լվացման մեջ։
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված բազմադրվագ քրեական վարույթով իրականացված մեծածավալ ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում հիմնավորվել է, որ 2000-2018 թվականների ընթացքում ՀՀ նախագահի առաջին օգնականի, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի, ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի, ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար-փոխվարչապետի ու ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնները զբաղեցրած անձը հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքերի իրական բնույթն ու ծագումը թաքցնելու և խեղաթյուրելու նպատակով օրինականացրել է 4,921,302,379 ՀՀ դրամի չափով՝ ապօրինի եղանակով ստացված եկամուտները։
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի և վերջինիս մերձավոր ազգականների անվամբ 2004-2018 թվականների ընթացքում գրանցվել է Երևան քաղաքում և ՀՀ մարզերում գտնվող՝ հիշյալ պաշտոնյային փաստացի պատկանող ընդհանուր 39 անշարժ գույքերի նկատմամբ սեփականության իրավունքը։ Մասնավորապես՝ Երևան քաղաքում և ՀՀ մարզերում գտնվող անշարժ գույքերի պայմանագրային արժեքը կազմել է 751.268.208 ՀՀ դրամ, մինչդեռ նույն անշարժ գույքերի միջին շուկայական արժեքը գործարքի կատարման ժամանակ ընդհանուր կազմել է ավելի քան 4,843,530,000 ՀՀ դրամ: Բարձրաստիճան պաշտոնյայի հետ փոխկապակցված անձանց անվամբ Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ևս 10 անշարժ գույքերի ընդհանուր շուկայական արժեքը կազմել է 391,920,000 ՀՀ դրամին համարժեք 920,000 ԱՄՆ դոլար։
Բացի այդ, պարզվել է, որ նշված անձինք բանկային գործարքների եղանակով շրջանառել են դրամական միջոցներ, սակայն ինչպես գնված անշարժ գույքերի շուկայական արժեքների, այնպես էլ շրջանառված դրամական միջոցների հարաբերակցությունն էականորեն տարբերվել է նրանց կողմից ստացված եկամուտներից։
Հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելու (փողերի լվացման) համար ՀՀ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով։
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

3 Июнь 2025 - 16:07 AMT
Армен Геворгян, занимавший ряд высокопоставленных должностей в Армении с 2000 по 2018 год, включая посты первого помощника президента, главы администрации президента, секретаря Совета национальной безопасности, министра территориального управления и вице-премьера, обвиняется в отмывании доходов, полученных преступным путём.
Как сообщает Антикоррупционный комитет Армении, в рамках многотомного уголовного дела установлено, что Геворгян с целью сокрытия происхождения и характера незаконно приобретённого имущества легализовал доходы на сумму 4,921,302,379 драмов.
С 2004 по 2018 год на имя самого Геворгяна и его близких родственников были оформлены права собственности на 39 объектов недвижимости в Ереване и других регионах. Их договорная стоимость составила 751,3 млн драмов, однако рыночная стоимость на момент сделок превышала 4,84 млрд драмов.
Также были выявлены 10 объектов недвижимости в Чехии, зарегистрированных на связанных с ним лиц, общей рыночной стоимостью около 391,9 млн драмов (920 000 долларов США).
Выяснилось, что объёмы банковских транзакций, осуществляемых этими лицами, существенно превышали их официальные доходы, что также послужило основанием для обвинений.
Геворгяну предъявлено обвинение по ч. 3, пп. 1 и 3 ст. 190 Уголовного кодекса Армении от 18 апреля 2003 года — «Легализация (отмывание) имущества, полученного преступным путем, в особо крупных размерах».
Предварительное следствие завершено, материалы дела с обвинительным заключением переданы прокурору для утверждения и направления в суд.