Իսպանիայի մայրաքաղաքում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Մադրիդի ինքնավար համայնքի նախագահ Իսաբել Դիաս Այուսոյի հետ: Հատկապես կարևորվել է Մադրիդի հաջող փորձը օդի որակի բարելավման ոլորտում, և ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ Երևանի համար նույնպես ուսումնասիրել և կիրառել այդ արդյունավետ լուծումները, հայտնում է քաղաքապետարանը։
Կողմերը քննարկել են Մադրիդի ինքնավար համայնքի հետ համագործակցության հնարավոր ուղղությունները՝ նախանշելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտները։
Երևանի շինհրապարակներում տեղադրված օդի դիտարկման 173 կայանից 2025թ. մարտ ամսին ստացված տվյալներով օդի որակի (AQI) դասիչի միջինացված արժեքը PM2.5-ի համար կազմել է 91, իսկ PM10-ի համար՝ 37։ Այդ արժեքները գտնվում են «լավ» կամ «չափավոր» աղտոտվածության միջակայքերում:

Находящийся в столице Испании мэр Еревана Тигран Авинян встретился с президентом автономного сообщества Мадрида Исабель Диас Аюсо. Как сообщает мэрия, особое внимание было уделено успешному опыту Мадрида в сфере улучшения качества воздуха, и была достигнута договоренность о том, чтобы Ереван также изучил и применил эти эффективные решения.
Стороны обсудили возможные направления сотрудничества с автономным сообществом Мадрида, выделив сферы, представляющие взаимный интерес.
Согласно данным за март 2025 года, полученным с 173 станций мониторинга воздуха, установленных на стройплощадках Еревана, усредненные показатели индекса качества воздуха (AQI) составили 91 для PM2.5 и 37 для PM10. Эти значения находятся в пределах «хорошего» или «умеренного» уровня загрязненности.