4 Հունիս 2025 - 06:41 AMT
Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի անհետ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների ներկայացուցիչների հանդիպում, հայտնում է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը։
Քննարկման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հակամարտության ընթացքում անհայտ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանմանն առնչվող հումանիտար հարցերին։
Հանդիպման շրջանակում դիտարկվել են տեղեկատվության փոխանակման, ինչպես նաև որոնողական աշխատանքների կազմակերպման և համակարգման հնարավորությունները։
Կողմերը շեշտել են հումանիտար ոլորտում շարունակական երկխոսության կարևորությունը և վերահաստատել իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու շփումները՝ ի շահ անհայտ կորած անձանց ընտանիքների։
Նախորդ հանդիպումը կայացել էր 2025 թվականի փետրվարի 7-ին ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին։ Կողմերը կարծիքներ էին փոխանակել անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանման հարցերի վերաբերյալ և համաձայնության եկել, որ հանձնաժողովների միջև փոխադարձ համաձայնությամբ քննարկումները կշարունակվեն:

4 Июнь 2025 - 07:12 AMT
Состоялась встреча представителей комиссий Армении и Азербайджана по вопросам пропавших без вести, сообщает Служба национальной безопасности Армении.
В ходе обсуждения стороны затронули гуманитарные вопросы, касающиеся выяснения судьбы лиц, пропавших во время конфликта.
В рамках встречи были также рассмотрены возможности обмена информацией, а также организации и координации поисковых работ.
Стороны подчеркнули важность продолжения гуманитарного диалога и подтвердили свою готовность к дальнейшим контактам в интересах семей пропавших без вести.
*Предыдущая встреча состоялась 7 февраля 2025 года на армяно-азербайджанской границе. Стороны обменялись мнениями по вопросам выяснения судьбы пропавших и договорились продолжить обсуждения по взаимному согласию комиссий.
По официальным данным, с начала 1990-х годов пропавшими числятся 993 армянина, а после 44-дневной войны — около 200 армянских военнослужащих. После окончания этой войны Армения передала Азербайджану тела 51 азербайджанца и останки 140 погибших в 1990-х годах.*