4 Հունիս 2025 - 11:14 AMT
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտարարություն է տարածել՝ հայտնելով, որ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձին պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեղադրանք է ներկայացվել։ Ըստ գործի՝ նա, անհրաժեշտության բացակայության պայմաններում նախաձեռնել է ընդհանուր մոտ 360,000,000 ՀՀ դրամի համապատասխանաշխատանքների ձեռքբերման վերաբերյալ պայմանագրերի կնքման գործընթաց, որի հիման վրա ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներից անհիմն հատկացվել է նշված չափով գումար։
Իրավապահ համակարգում Factor TV-ի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ խոսքը Էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահան Քերոբյանի եղբոր՝ Ռազմարդյունաբերական կոմիտեի նախկին նախագահ Ավետիք Քերոբյանի մասին էմ գրում է Factor.am-ը։
«Հանցավոր արարքների կատարման համար նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (3 դրվագ): Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ»,- հայտնել են կոմիտեից՝ չհստակեցնեով, թե ում մասին է խոսքը։

4 Июнь 2025 - 11:38 AMT
Антикоррупционный комитет завершил предварительное расследование в отношении бывшего высокопоставленного чиновника Министерства высокотехнологичной промышленности, которому предъявлено обвинение в злоупотреблении служебными полномочиями. По данным следствия, он инициировал заключение контрактов на сумму около 360 миллионов драмов для приобретения услуг, в которых не было необходимости. В результате из государственного бюджета были необоснованно выделены значительные средства.
По информации источников в правоохранительных органах, на которую ссылается Factor TV, речь идет об Аветике Керобяне — бывшем председателе Комитета военно-промышленного комплекса и брате экс-министра экономики Вагана Керобяна.
В комитете сообщили: «Бывшему высокопоставленному должностному лицу предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса Армении, принятого 18 апреля 2003 года (три эпизода), за совершение преступных деяний. Предварительное следствие завершено, материалы уголовного дела с обвинительным заключением переданы прокурору для утверждения и направления в суд». В комитете не уточнили личность обвиняемого.