Ցեղասպանության թանգարանի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը ֆեյսբուքում հրապարակած գրառմամբ հարցադրում է ներկայացրել 2018 թվականի իշխանափոխության իրական բնույթի վերաբերյալ՝ նշելով, որ այն կարող էր ոչ թե ժողովրդական շարժման, այլ նախօրոք համաձայնեցված գործընթացի արդյունք։
Նա առաջարկել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին դեմ առ դեմ հանդիպում կազմակերպել՝ «Կրթվելն ամոթ չէ» ծրագրի շրջանակում»։
«Ու եթե հանկարծ պարզվի, որ 2018 թվականին ոչ մի «թավշյա, ոչ բռնի ու ժողովրդական հեղափոխություն» չի եղել, այլ եղել է ընդամենը բազմակողմ պայմանավորվածության հիման վրա իշխանության հանձնում վաղօրոք նախապատրաստված գործակալական խմբին, այդ դեպքում Նիկոլ Փաշինյանն ու ՔՊ-ականները պատրա՞ստ են ընդունելու, որ այլևս ԿՈՒՍակցականներ չեն (չշփոթել կուսակրոնության հետ), այլ ընդամենը կանխորոշված ելքով պատերազմ սպասարկելու, Արցախը հայաթափելու, պետությանը ահռելի նյութական վնաս հասցնելու, պետական կառավարման համակարգը կազմալուծելու, Հայաստանի դերը միջազգային հարաբերություններում մարգիլացնելու, երկիրը թմրանյութի թրաֆիքինգի և փողերի լվացման hub-ի վերածելու և բազմաթիվ այլ պետական հանցագործություններ իրականացված հանցախումբ են, որի կազմավորման ու իրական նպատակների մասին տեղյակ են եղել 2010-2018 թթ. Հայաստանի Հանրապետությունում պաշտոնավարած բոլոր նախարարները, ովքեր, ինչպես տեսնում ենք, միահամուռ լռում են։
Նիկոլ Փաշինյանին առաջարկում եմ «Կրթվելն ամոթ չէ» ծրագրի շրջանակում դեմ առ դեմ հանդիպում կազմակերպել՝ ընթացիկ պատմությունը հրատապ ու օբյեկտիվ արձանագրելու թեմայով: Դա խիստ շահեկան կլինի ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար, քանի որ հրապարակելու եմ բազմաթիվ հետաքրքիր փաստեր: Եթե այդպիսի հանդիպման ձևաչափը վախեցնող է, պատրաստ եմ գնալ զիջման և նույն օրակարգով քննարկման մասնակցել վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի հետ»,–ասվում է գրառման մեջ։
ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրան Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Մարտի 1-ի կազմակերպիչներն ու շահառուները «արդեն մարտի 1-ին էին առաջին պլան բերել Նիկոլ Փաշինյանին ու հենց նրան էին կարգելու իշխանություն, որպեսզի անի այն, ինչը արեց 2018-ից հետո»։ Ըստ նրա, «մի օր հրապարակվելու է, թե ինչու այն ինչ չստացվեց 2008-ին, ստացվեց 2018-ին»։

Бывший директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян опубликовал в Facebook пост, в котором поставил под сомнение подлинность «бархатной революции» 2018 года. По его мнению, она могла быть результатом многопартийной договоренности и заранее подготовленной передачи власти определённой агентурной группе.
Он предложил премьер-министру Николу Пашиняну провести очную встречу в рамках программы «Учиться не стыдно».
«Если вдруг выяснится, что в 2018 году не было никакой „бархатной, ненасильственной и народной революции“, а имела место лишь передача власти заранее подготовленной группе на основе договорённостей, готовы ли Пашинян и его сторонники признать, что они не политическая партия (не путать с монашеством), а преступная группа, которая обслуживала заранее спланированную войну, способствовала депопуляции Арцаха, нанесла огромный материальный ущерб государству, разрушила систему управления, маргинализировала Армению в международных отношениях и превратила страну в центр наркотрафика и отмывания денег? И что все министры, занимавшие посты в 2010–2018 годах, были осведомлены об этом, но продолжают хранить молчание?»
Демоян подчеркнул, что подобная дискуссия необходима: «Это будет крайне полезно для всех граждан Армении, так как я намерен опубликовать множество интересных фактов. Если формат очной встречи слишком пугает, я готов на компромисс — провести обсуждение по той же повестке с руководителем аппарата премьера Араиком Арутюняном», — отметил он.
Бывший депутат парламента Михран Акопян также заявил в Facebook, что организаторы и выгодополучатели событий 1 марта 2008 года уже тогда вывели Никола Пашиняна на передний план и планировали передать ему власть, чтобы он выполнил то, что произошло после 2018 года. По его словам, «однажды станет известно, почему то, что не удалось в 2008 году, получилось в 2018-м».