Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը չի հերքել նորանշանակ ոստիկանապետ Արամ Ղազարյանի ազգակցական կապը քրեական հեղինակության հետ:
«Ազգակցական կապի մասով չեմ հերքելու, բայց նշում եմ, որ որևէ ձևով դա չի կարող ազդել պարոն Ղազարյանի գործունեության վրա, դուք ինքներդ կհամոզվեք: ՀՀ-ն շատ փոքր երկիր է, և բոլորս կարող ենք ունենալ այս կամ այն շփումները, տարբեր ազգականներ, բայց կոնկրետ պաշտոնում անձն ունի հստակ առաքելություն, և եթե իր մարդկային ու ծառայողական որակներով կարող է անկաշկանդ իրականացնել ոստիկանապետի առջև դրված խնդիրները, ես որևէ խնդիր չեմ տեսնում», – Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասել է նախարարը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Մամուլը գրել էր, որ նոր ոստիկանապետը ազգակցական կապ ունի քրեական հեղինակություն «Քանաքեռցի Տույ» մականվամբ հայտնի Արթուր Ղազարյանի հետ։ 2021թ. նոյեմբերին զինված ընդհարում էր տեղի ունեցել ԱԺ նախկին պատգամավոր Արտուշ Սիմոնյանի տանը, որի հետևանքով 4 անձ էր սպանվել, նրանց թվում՝ տանտերը, քրեական հեղինակություն համարվող «Քանաքեռցի Տույը»։
Արփինե Սարգսյանը հավելելկ է՝ ոստիկանության համակարգ մուտք գործելու շրջանակներում կադրային ստուգումներ են տեղի ունենում, ընդ որում շատ խորքային:
«Բնականաբար, հաշվի են առնվել բոլոր հանգամանքները, այդ թվում՝ հնարավոր անկաշկանդվածություն ունենալու կամ չունենալու: Անկախ ազգակցական կապերից պարոն Ղազարյանն ունի մարդկային այն արժեհամակարգը, փորձառությունը, որը նաև ոստիկանությունում անցել է, որը թույլ կտա նրան անկաշկանդ իրականացնել բոլոր լիազորությունները»,–ասել է նախարարը։
Իսկ թե ինչո՞ւ է պաշտոնից ազատվել նախկին ոստիկանապետ Արամ Հովհաննիսյանը, նախարարն ասել է, որ կադրային փոփոխությունները նախարարությունում բնական են:
«Գնահատել ենք, որ կադրային փոփոխությունն այս պահին տվյալ պաշտոնի համար կարևոր կլինի, ոչ թե այն տրամաբանությունը նկատի ունենալով, որ ինչ-որ բան վատ է, կամ չի գնահատվել, կամ չի արժևորվել պարոն Հովհաննիսյանի աշխատանքը, բնավ ոչ, այլ հակառակ տրամաբանությունն է եղել, որ որոշակի ժամանակահատված հետո պաշտոնատար անձի փոփոխությունը կարող է դրական փոփոխություն նաև բերել որոշակի մոտեցումների հարցում, նոր շունչ հաղորդել աշխատանքներին», – շեշտել է նա:
Ոստիկանապետ Արամ Հովհաննիսյանին պաշտոնանկությունից մեկ օր անց փոխարինեց Լոռու նախկին մարզպետը, որը ևս երեկ հրաժարականի դիմում էր ներկայացրել: Արամ Ղազարյանը նախօրեին հրաժարվեց նաև «Քաղաքացիական պայմանագրի» անդամակցությունից՝ կուսակցական չլինելը օրենքի պահանջ է: Ընդ որում, Ղազարյանը մոտ մեկ ամիս առաջ էր նշանակվել իշխող կուսակցության Վանաձոր տարածքային կազմակերպության խորհրդի նախագահ:
Նորանշանակ ոստիկանապետը, որը համատեղությամբ նաև ՆԳ փոխնախարարն է, գրեթե 20 տարի ոստիկանության համակարգում է աշխատել, զբաղեցրել Լոռու, Գեղարքունիքի, Շիրակի ոստիկանապետի պաշտոնը:

4 Июнь 2025 - 14:50 AMT
Министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян не стала отрицать родственные связи новоназначенного начальника полиции Арама Газаряна с известным криминальным авторитетом.
«Что касается родства — не стану опровергать, но подчеркиваю, что это никоим образом не повлияет на деятельность господина Газаряна. Вы сами в этом убедитесь. Армения — небольшая страна, у всех могут быть разные связи и родственники. Но на подобной должности важно, чтобы человек имел четкую миссию, и если он способен выполнять возложенные на него задачи, обладая должными качествами, я не вижу в этом проблемы», — сказала Саргсян в беседе с журналистами в парламенте, передает «Азатутюн».
Ранее в СМИ сообщалось, что новый глава полиции является родственником Артура Газаряна, известного как «Канакерци Туй». В ноябре 2021 года в доме бывшего депутата Арташа Симоняна произошла вооруженная стычка, в результате которой погибли четыре человека, включая хозяина дома — считавшегося криминальным авторитетом «Канакерци Туй».
По словам министра, при приеме на работу в систему полиции проводятся серьезные кадровые проверки, в том числе и глубокие.
«Естественно, были учтены все обстоятельства, включая вопрос, сможет ли человек действовать свободно. Несмотря на родственные связи, господин Газарян обладает необходимыми человеческими качествами, опытом и прошел путь в полиции, что позволяет ему полноценно исполнять все полномочия», — добавила она.
Отвечая на вопрос о причинах освобождения от должности бывшего начальника полиции Арама Ованнисяна, министр заявила, что кадровые изменения в министерстве являются естественным процессом.
«Мы пришли к выводу, что в текущий момент кадровая перестановка будет полезной. Речь не идет о какой-либо критике работы господина Ованнисяна — наоборот, она была оценена по достоинству. Просто в определенный момент смена руководства может дать новый импульс и обновить подходы к работе», — подчеркнула она.
На следующий день после увольнения Арама Ованнисяна его заменил бывший губернатор Лорийской области Арам Газарян, который накануне подал в отставку с поста члена правящей партии «Гражданский договор» — закон требует, чтобы глава полиции не состоял в партии. Примерно месяц назад Газарян был назначен председателем совета территориальной организации партии в Ванадзоре. Новый начальник полиции, одновременно занимающий пост замминистра внутренних дел, имеет почти 20 лет стажа работы в полиции и ранее возглавлял управления в Лорийской, Гегаркуникской и Ширакской областях.