Ազգային արխիվից Ադրբեջանին նյութեր տրամադրելու վերաբերյալ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել՝ պետական դավաճանության և լրտեսության հատկանիշներով, սակայն իրավապահները չեն հստակեցնում՝ որ ժամանակաշրջանում են փոխանցվել այդ նյութերը և ինչ նյութերի մասին է խոսքը։
Մամուլում տեղեկություններ են եղել, համաձայն որոնց՝ ԱԱԾ-ն Ազգային արխիվի ղեկավար խումբ է ձերբակալել՝ թշնամուն նյութեր տրամադրելու համար։
ՀՀ Քննչական կոմիտեից հաստատել են քրեական վարույթի առկայությունը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«ՀՀ Քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթը նախաձեռնվել է պետական դավաճանություն կատարելու, ինչպես նաև օտարերկրյա պետության ներկայացուցչի կողմից ՀՀ ինքիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգությանն ի վնաս օգտագործելու համար այլ տեղեկություններ հավաքելու դեպքերի առթիվ, համապատասխանաբար, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 424-րդ հոդվածի 1-ին մասով»,- հարցին ի պատասխան հայտնել են ՔԿ-ից։
Նույն աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Ազգային արխիվի որևէ աշխատակից այս վարույթի շրջանակներում չի ձերբակալվել և չի կալանավորվել։
Այդուհանդերձ, քրեական վարույթով մեղադրյալ կա, ըստ ամենայնի՝ Ազգային արխիվի նախկին աշխատակից, սակայն ՔԿ-ն առայժմ փակագծեր չի բացում, ավելին, հայտնի չէ, թե կոնկրետ երբ է վարույթը նախաձեռնվել, երբ և ինչ նյութեր են փոխանցվել Ադրբեջանին։

Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по факту возможной передачи материалов из Национального архива Азербайджану. Расследование ведется по статьям 418 и 424 Уголовного кодекса Армении, предусматривающим ответственность за государственную измену и шпионаж.
Пока не уточняется, в какой период и какие именно материалы были переданы. Комитет подтвердил, что ни один из нынешних сотрудников архива не был задержан или арестован. Однако в деле имеется как минимум один подозреваемый, предположительно бывший сотрудник архива.
В СМИ появлялась информация о задержании руководства архива за передачу материалов противнику, однако Следственный комитет эти сведения не подтвердил.
Бывший директор Национального архива Аматуни Вирабян, возглавлявший учреждение до 2020 года, сообщил, что подозреваемым является его бывший заместитель. Он подчеркнул, что инцидент произошел после его ухода и что в архиве не хранятся секретные документы.
Вирабян отметил, что во время его руководства архив предоставлял информацию о проживавших в Армении в XIX и начале XX века азербайджанцах в соответствии с законодательством СНГ. Он заявил, что эти действия были законными и не связаны с текущим расследованием.