5 Հունիս 2025 - 06:50 AMT
ԱԳՆ-ն` վիզաների մասին․ Ըստ գործընկերների՝ ժամադրություն ամրագրելու հիմնական դժվարությունը պահանջարկի աճն է
ԱԳՆ–ն իրավասու չէ անմիջականորեն միջամտել կամ վերահսկողություն իրականացնել ՀՀ-ում գործող դեսպանությունների կողմից ՀՀ քաղաքացիներին մուտքի վիզա տրամադրելուն: «Հյուպատոսական կապերի մասին» Վիեննայի կոնվենցիայի համաձայն՝ դեսպանություններն առաջնորդվում են իրենց երկրների օրենսդրությամբ: Այd մասին հայտնել է ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Հարցման տեքստում լրատվամիջոցը ներկայացրել էր տարբեր քաղաքացիներից և տուրիստական գործակալություններից ստացված բողոքները, այդ թվում՝ դեսպանատներում և վիզա կենտրոններում ժամադրությունների օրերի բացակայության, «փողով օրերի վաճառքի» մասին շրջանառվող լուրերի, Հունաստանի դեսպանատնից ստացվող չհիմնավորված մերժումների վերաբերյալ։ ԱԳՆ-ից հետաքրքրվել էին` նշված հարցերի շուրջ ստացե՞լ են բողոքներ, տեղյա՞կ են իրավիճակի մասին, ինչո՞վ կբացատրեն իրավիճակը հատկապես հիմա, երբ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները նոր մակարդակի են բարձրացվել, խնդրի կարգավորման համար քննարկումներ ունեցե՞լ են համապատասխան երկրների ԱԳՆ–ների հետ, ինչպե՞ս են պատկերացնում հարցի լուծումը։
Արտգործնախարարությունից նշել են՝ թեպետ չեն կարող միջամտել դեսպանությունների գործունեությանը, սակայն ցանկացած պատեհ առիթով գերատեսչության ներկայացուցիչները տարբեր մակարդակներում գործընկերների հետ քննարկումների ժամանակ բարձրացնում են խնդիրը, հատկապես ժամադրության օր ամրագրելու վերաբերյալ՝ «հաշվի առնելով ներկայիս իրավիճակը և քաղաքացիներից ստացվող բողոքները»:
«Քննարկումներում գործընկերները նշում են, որ ժամադրություններ ամրագրելու դժվարության հիմնական պատճառն այն է, որ հանրության շրջանում դեպի եվրոպական երկրներ ճամփորդելու պահանջարկը շատ ավելի մեծ է, քան այդ երկրների դեսպանությունների` օրական ստացվող դիմումները սպասարկելու կարողությունները: Պահանջարկի մեծացումն էլ իր հերթին պայմանավորված է մի շարք գործոններով, որոնցից էական է եվրոպական նոր ուղղությունների և մատչելի թռիչքների հասանելիությունը»,- հավելել են գերատեսչությունից։
Նախարարությունը հիշեցրել է, որ 2024 թվականի հուլիսին ԵՄ խորհուրդը ընդունել է որոշում Հայաստանի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի վերաբերյալ և ներկայումս ընթացքի մեջ են վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի մշակման աշխատանքները։
«Այժմ արդեն աշխատանքներ են տարվում վիզայի ազատականացման գործողությունների ծրագրի շուրջ, որը կսահմանի հստակ չափորոշիչներ, իսկ երբ դրանք բավարարվեն, ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան օգտվել առանց վիզայի ճանապարհորդելու հնարավորությունից»,- հայտնել են նախարարությունից։
Բացի այդ, գերատեսչությունը տեղեկացրել է, որ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մայիսի 20-ին ԵՄ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների դեսպանների հետ հանդիպման ժամանակ կրկին շեշտել է, որ վիզաների հետ կապված հարցը կարևոր ուղղություն է ՀՀ քաղաքացիների համար՝ եվրոպական ընտանիքին մոտենալու առումով։ Հարցը քննարկվել է նաև Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոյի հետ վերջին հանդիպման ժամանակ։
Դեսպանատների մեծ մասն անցել է վիզա կենտրոնների միջոցով սպասարկման։ Սա նշանակում է, որ շենգենյան վիզայի համար պահանջվող 35 եվրո հյուպատոսական վճարին ավելանում է 15-20 հազար դրամ` վիզա կենտրոնների միջնորդական ծառայությունների համար։ Սակայն բարելավվելու փոխարեն, վիճակն ավելի է բարդացել։

5 Июнь 2025 - 07:45 AMT
Министерство иностранных дел Армении (МИД) заявило, что не обладает полномочиями напрямую вмешиваться или осуществлять контроль за процессом выдачи виз посольствами иностранных государств, действующими на территории Армении.
Согласно Венской конвенции о консульских сношениях, посольства руководствуются законодательством своих стран. Это заявление сделано в ответ на общественные жалобы на трудности с записью на получение виз и сообщения о продаже дат записи.
МИД подтверждает получение жалоб от граждан и туристических агентств на отсутствие доступных дат для записи в посольствах и визовых центрах, сообщения о "платных датах записи" и необоснованные отказы в визах, особенно со стороны посольства Греции. Хотя министерство не может напрямую влиять на работу посольств, оно поднимает эти вопросы в ходе обсуждений с партнерами на различных уровнях, подчеркивая проблемы с записью на прием из-за возросшего спроса.
Представители МИД отметили, что основной причиной трудностей с записью является рост интереса населения к поездкам в европейские страны, который превышает ежедневные возможности посольств по обработке заявлений. Этот повышенный спрос обусловлен такими факторами, как появление новых европейских направлений и более доступные варианты перелетов.
В июле 2024 года Совет Европейского союза одобрил начало диалога с Арменией по либерализации визового режима. В настоящее время ведется работа над разработкой Плана действий по либерализации виз, который установит четкие критерии. После их выполнения граждане Армении смогут путешествовать в ЕС без виз.
Кроме того, МИД сообщил, что министр иностранных дел Арарат Мирзоян подчеркнул важность визовых вопросов на встрече с послами ЕС из стран Восточной Европы и Центральной Азии 20 мая. Этот вопрос также обсуждался на недавней встрече с министром иностранных дел Франции Жан-Ноэлем Барро.
Большинство посольств перешли на обслуживание через визовые центры, что добавляет к стандартному консульскому сбору в 35 евро дополнительную плату в размере 15–20 тысяч драмов за посреднические услуги. Однако ситуация не улучшилась, а, наоборот, усложнилась.