5 Հունիս 2025 - 13:47 AMT
Մի խումբ քաղաքացիներ կառավարության դիմաց կրկին ակցիա են իրականացրել՝ ի պաշտպանություն Հայ Առաքելական եկեղեցու։ Ակցիայի մասնակիցները վանկարկում էին՝ «Նիկոլ նեռապաշտ»։
«Դժոխքի դեսպանին», ում թիկունքին գրություն կար՝ «Դժոխքում սպասում են Նիկոլին», ոստիկանները թույլ չեն տվել մոտենալ կառավարության շենքի դռանը։
Ակցիայի մասնակից քաղաքացի Էլեոնորա Մանանդյանն ասել է, որ իրենք իրենց հետ բերել են «մահվան դեսպանին՝ դժոխքից», հայտնում է Panorama.am-ը։
«Մահվան դեսպանը եկել է դժոխքից՝ Նիկոլին ասելու, որ իր հեռանալու ժամանակն է դժոխք։ Նիկոլին, նրա կենակցին, Նիկոլի ողջ թիմին արդեն դժոխքում սպասում են»,- ասել է նա։
Մանանդյանը թվարկել է նաև «Նիկոլ Փաշինյանի մեղքերը»՝ «սրբապղծություն, նեռապաշտություն, թալան, դավաճանություն, չարություն, նենգափոխություն, պարտություն, այլասերվածություն…»։
«Մեր կոչն է՝ դուրս գալ պայքարի։ Այն, ինչ կատարվում է եկեղեցու դեմ, ընդհանրապես անընդունելի է, Նիկոլը հատեց վերջին կարմիր գիծը։ Նիկոլի պատճառով անդունդ է գլորվում մեր Հայաստանը»,- ասել է քաղաքացին։
Նա նշել է, որ կոչ են անում ընդդիմությանը՝ եթե չի կարողանում առաջնորդել պայքարը, վայր դնի մանդատներն ու դուրս գա Ազգային ժողովից։
«Մեկ տարի բան է մնացել ընտրություններին, բայց այդ մեկ տարում Սյունիքը կորցնենք, հնարավոր է շուտով կկորցնենք։ Մարդիկ ասում են փողոցային պայքար արել են, բայց չի հաջողվել։ Ոչ, երբևէ հաստատակամություն չի դրսևորվել։ Մենք բոլոր ցույցերին՝ մեծ ու փորք, մասնակցել ենք։ Հստակ տեսել ենք այն հաստատակամությունը, որ Նիկոլն իր կեղծ հեղափոխության ժամանակ դրսևորել էր, իրենք չեն դրսևորում»,- շեշտել է Մանանդյանը։
Բողոքի մասնակիցները նաև պաստառներ են բերել, որոնց վրա պատկերված են եղել Հայ եկեղեցու սրբերի լուսանկարները։
«Նրանք եկել են նզովելու Նիկոլ Փաշինյանին՝ հայ ազգը դավաճանելու, հայ ազգին կործանման տանելու, հայոց սրեբություններն անպատվեելու համար, նաև հայոց հիմնասյուններից մեկը՝ եկեղեցու դեմ կեղտոտ արշավ սկսկելու համար»,- ասել է բողոքի մեկ այլ մասնակից։

5 Июнь 2025 - 14:41 AMT
Группа граждан провела акцию протеста у здания правительства Армении в поддержку Армянской Апостольской Церкви. Участники скандировали лозунги, такие как «Никол — антихрист».
Один из протестующих нес фигуру с надписью «посланник из ада» и табличкой «Никола ждут в аду». Полиция не позволила этой фигуре приблизиться к входу в здание правительства.
Протестующая Элеонора Манандян заявила, что они привели «посланника смерти из ада», чтобы сообщить, что «пришло время Николу отправиться в ад». Она добавила: «Никола, его спутницу и всю его команду уже ждут в аду».
Манандян перечислила так называемые «грехи» премьер-министра Пашиняна, включая «кощунство, антихристианство, грабеж, предательство, злобу, искажение, поражение и разврат».
Она призвала к общественной мобилизации, заявив: «То, что происходит против церкви, абсолютно неприемлемо; Никол пересек последнюю красную черту. Из-за Никола Армения скатывается в пропасть».
Манандян призвала оппозицию сложить мандаты и покинуть парламент, если они не способны возглавить борьбу, подчеркнув срочность действий до возможных потерь, таких как Сюникская область.
Протестующие также принесли плакаты с изображениями святых Армянской Церкви. Другой участник заявил, что эти святые пришли проклясть Пашиняна за «предательство армянского народа, ведение его к разрушению, оскорбление армянских святынь и запуск грязной кампании против церкви».
Премьер-министр Пашинян недавно столкнулся с критикой духовенства после того, как на заседании правительства сравнил церкви с кладовыми. В ответ он сделал оскорбительные замечания в адрес церковных лидеров в социальных сетях, поставив под сомнение целибат Католикоса Гарегина II и предложив государственное участие в выборе главы Армянской Церкви.
Святой Эчмиадзин осудил эти действия, заявив, что они служат интересам внешних антиармянских сил и совпадают с азербайджанской пропагандой, направленной против армянского народа и церкви.