ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ-ում հայտարարել է, որ ԵՄ անդամ երկրների կողմից ՀՀ քաղաքացիներին վիզաների տրամադրման գործընթացն, իսկապես, մտահոգիչ է։
«Մենք այս հարցով հրավիրում ենք ԵՄ անդամ երկիր գործընկերների ուշադրությունը, ովքեր ներկայություն ունեն Երևանում»,- նշել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նախարարի խոսքով՝ հնչում են պատճառաբանություններ՝ սկսած տեխնիկականից, վերջացրած ֆինանսականով։
«Բացառիկ դեպքեր կան, որ ընդունում ենք՝ չենք կարծում, որ մեր քաղաքացու նկատմամբ հարգալից վերաբերմունք է դրսևորվում, դեպքերի մեծ մասում էլ, առնվազն, մենք առարկություն չունենք, դրանք են իրենց ընթացակարգերը, վերջնական առումով իրենց որոշելիքն է»,- նշել է Միրզոյանը։
Նախարարն ընդունում է խնդրի լեգիտիմությունը, լավագույն լուծում է համարում վիզաների ազատականացման գործընթացի ավարտը, որտեղ Հայաստանն իր բաժին գործն ունի անելու։
ՀՀ և Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից հայտարարվել է մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը։ Այս գործընթացի նպատակն է աջակցել Հայաստանին՝ սահմանելու առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ դեպի ԵՄ երկրներ կարճաժամկետ այցերի համար՝ արդյունավետ կառավարվող շարժունակության և անվտանգության անհրաժեշտ պայմանների ապահովմամբ

5 Июнь 2025 - 14:46 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян охарактеризовал процесс выдачи виз странами Европейского Союза (ЕС) для граждан Армении как серьезную проблему. Выступая в Национальном собрании, он подчеркнул, что текущие процедуры вызывают обеспокоенность.
«Мы обращаем внимание наших партнеров из стран-членов ЕС, особенно тех, кто представлен в Ереване, на эту проблему», — заявил Мирзоян, сообщает Aysor.am .
По словам министра, причины отказов в визах варьируются от технических до финансовых. «Есть исключительные случаи, когда мы считаем, что отношение к нашим гражданам не является уважительным. В большинстве случаев, однако, у нас нет возражений; это их процедуры, и в конечном итоге это их решение», — отметил он.
Мирзоян признал легитимность проблемы и назвал завершение процесса либерализации визового режима наилучшим решением. Он подчеркнул, что Армения должна выполнить свою часть работы в этом направлении.
Европейская комиссия и Армения объявили о начале диалога по либерализации визового режима. Целью является установление безвизового режима для краткосрочных поездок в страны ЕС при обеспечении эффективного управления мобильностью и безопасности.
Процесс будет основан на подходе, основанном на заслугах и прогрессе, что означает, что он займет столько времени, сколько необходимо, без автоматического перехода к безвизовому режиму. Все критерии должны быть полностью выполнены до того, как Совет ЕС и Европейский парламент смогут принять окончательное решение о либерализации визового режима.