5 Հունիս 2025 - 14:14 AMT
Ռազմարդյունաբերական կոմիտեի նախկին նախագահ Ավետիք Քերոբյանը կարծիք է հայտնել, որ իր դեմ հարուցված գործը իրեն և եղբորը` ՀՀ էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահան Քերոբյանին ավելի կառավարելի, հնազանդ դարձնելու միջոց է։ Այս մասին նա ասել է 24.news–ի հետ զրույցում։
Նրա խոսքով` գործը կարվել է, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Մեղադրանքում չի կարող լինել որևէ լուրջ հիմնավորում, որովհետև ես ինքս վարչական պաշտոն եմ զբաղեցրել, իրավասություն չեմ ունեցել միանձնյա որոշումներ կայացնելու և որևէ պարագայում չէի կարող բյուջետային միջոցները ինքնուրույն հատկացնել։ Կա ռազմաարդյունաբերական հանձնաժողով, որը հավանություն է տալիս պետական պատվերին»,–ասել է նա։
Նա նաև նշել է, որ սա միակ քրեական վարույթը չէ, որի շրջանակում ինքը հայտնվել է։ Քերոբյանը հիշեցրել է՝ ևս մեկ քննություն իրականացվել է ԱԱԾ–ի կողմից, որի ժամկետները, ըստ նրա, հուշում են, որ այն կապված է եղբոր՝ Վահան Քերոբյանի նկատմամբ իրականացված քայլերի հետ։
«Մեր քրեական գործերն իրար հետ ուղիղ կապ չունեն, բայց հաշվի առնելով, որ Վահան Քերոբյանին ծնկի բերելը սկսվել էր դեռ 2022–ի վերջից, իսկ ինձ մեղադրանք էր ներկայացվել 2023–ի ապրիլին, պարզ դառնում, որ սրանք մեզ հնազանդ դարձնելու փորձեր են»,–ասել է նախկին պաշտոնյան։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հաղորդագրություն է տարածել՝ տեղեկացնելով, որ մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության նախկին բարձրաստիճան ներկայացուցչին։ Նա, ըստ հայտարարության, առանց անհրաժեշտության նախաձեռնել է շուրջ 360 միլիոն դրամ արժողությամբ աշխատանքների ձեռքբերման պայմանագրերի կնքում։ Sputnik Արմենիայի տվյալներով՝ խոսքն ընթանում է Վահան Քերոբյանի եղբոր՝ Ռազմարդյունաբերական կոմիտեի նախկին ղեկավար Ավետիք Քերոբյանի մասին։

Аветик Керобян, бывший глава Комитета оборонной промышленности Армении, утверждает, что уголовное дело против него направлено на то, чтобы сделать его и его брата, бывшего министра экономики Вагана Керобяна, более управляемыми и послушными. Об этом он заявил в интервью 24.news.
Керобян считает дело сфабрикованным, заявляя: «В обвинении не может быть серьезного обоснования, потому что я занимал административную должность без полномочий принимать единоличные решения или самостоятельно распределять бюджетные средства. Государственный заказ утверждается Комиссией по оборонной промышленности».
Он также напомнил, что это не единственное уголовное дело, в которое он вовлечен. Другое расследование проводилось Службой национальной безопасности, и он считает, что оно связано с действиями против его брата. «Наши уголовные дела напрямую не связаны, но учитывая, что попытки подчинить Вагана Керобяна начались еще в конце 2022 года, а мне было предъявлено обвинение в апреле 2023 года, становится ясно, что это попытки сделать нас послушными», — сказал он.
Антикоррупционный комитет недавно сообщил, что бывшему высокопоставленному чиновнику Министерства высокотехнологичной промышленности предъявлено обвинение в инициировании контрактов на сумму около 360 миллионов драмов без необходимости. По данным Sputnik Армения, речь идет об Аветике Керобяне.