5 Հունիս 2025 - 14:39 AMT
Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն պաշտոնական այցով ժամանել է Հայաստան՝ ինչպես հաստատել է Վերին պալատի մամուլի ծառայությունը։
«Ծրագրով նախատեսված է, որ Վալենտինա Մատվիենկոն հանդիպումներ կունենա երկրի ղեկավարության հետ: Մասնավորապես նախատեսվում է զրույց Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ», – ասված է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մամուլի ծառայության տվյալներով՝ Վալենտինա Մատվիենկոն և Ալեն Սիմոնյանը բացելու են Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի և Հայաստանի Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 39-րդ նիստը։ Հիմնական հարցը լինելու է «Մեծ հաղթանակի 80-ամյակը. միասնություն ապագա սերունդների համար պատմական հիշողության պաշտպանության գործում»: Նույն օրը Մատվիենկոն միանալու է նաև ռուս-հայկական միջտարածաշրջանային համաժողովի տասներորդ հավաքին։
Հայաստան ժամանած պատվիրակության կազմում են Դաշնության խորհրդի փոխնախագահ Յուրի Վորոբյովը, պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Վլադիմիր Բուլավինը, միջազգային կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Ջաբարովը, սոցիալական կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Յուլյա Լազուտկինան, տարածաշրջանային կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Ալեքսանդր Ուսսը, միջազգային կոմիտեի անդամ Ալեքսանդր Կարելինը և սոցիալական կոմիտեի անդամ Անդրեյ Չերնիշևը:

5 Июнь 2025 - 14:53 AMT
Председатель Совета Федерации Российской Федерации Валентина Матвиенко прибыла в Армению с официальным визитом. Об этом сообщила пресс-служба верхней палаты российского парламента.
Согласно программе, у Матвиенко запланированы встречи с руководством Армении, в частности, переговоры с председателем Национального собрания Армении Аленом Симоняном, передает «Sputnik Армения».
По данным пресс-службы, Валентина Матвиенко и Ален Симонян откроют 39-е заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Федеральным Собранием Российской Федерации и Национальным собранием Армении. Основной темой станет «80-летие Великой Победы: единство будущих поколений в деле сохранения исторической памяти». В тот же день Матвиенко примет участие в 10-м российско-армянском межрегиональном совещании.
В состав делегации вошли заместитель председателя Совета Федерации Юрий Воробьев, председатель комитета по обороне Владимир Булавин, первый заместитель председателя комитета по международным делам Владимир Джабаров, заместитель председателя комитета по социальной политике Юлия Лазуткина, заместитель председателя комитета по региональной политике Александр Усс, член комитета по международным делам Александр Карелин и член комитета по социальной политике Андрей Чернышев.