6 Հունիս 2025 - 06:18 AMT
Հայաստանն ընդգրկված է 2026 թվականի նախնական ծրագրում որպես ԵՄ Խաղաղության եվրոպական գործիքից օգտվող պետություն, և քննարկումներն այս ուղղությամբ շարունակվում են: Այդ մասին արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը հայտարարել է Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ ներկայացնելով 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը։
«2024 թվականին Հայաստանը Եվրամիության Խաղաղության եվրոպական գործիքից է հասցրել օգտվել՝ ստանալով 10 մլն եվրո աջակցություն: Այս պահին շարունակվում են քննարկումները 2025 թվականի որոշման հետ կապված: Կարևոր է ընդգծել, որ արդեն 2026 թվականի նախնական ծրագրերում նույնպես Հայաստանը որպես շահառու պետություն ընդգրկված է»,–ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հայաստանն ավելի վաղ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից 10 միլիոն եվրո էր ստացել՝ դաշտային մոդուլային ճամբար ստեղծելու համար, որը կներառի նաև մեկ բժշկական օգնության ամբուլատորիա, ինչպես նաև համապատասխան ծառայություններ ու կարողություններ։Հայաստանը ներկայացրել է նաև երկրորդ հայտը՝ 2025–ին ևս Խաղաղության եվրոպական գործիքից օգտվելու համար:
Ըստ որոշ հրապարակումների, դրան խոչընդոտում է Հունգարիան, ինչպես դա եղել էր նաև 2024–ին՝ պահանջելով, որ նույն քանակի օգնություն տրամադրվի Ադրբեջանին։

Армения включена в предварительный проект программы Европейского союза на 2026 год как государство-бенефициар Европейского фонда мира. Об этом сообщил заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания, представляя годовой отчет об исполнении госбюджета за 2024 год.
«В 2024 году Армения воспользовалась Инструментом европейского мира ЕС и получила 10 миллионов евро поддержки. Сейчас продолжаются обсуждения относительно решения по 2025 году. Важно подчеркнуть, что в предварительных планах на 2026 год Армения также включена в список стран-бенефициаров», – заявил он, передает «Арменпресс».
Ранее Армения получила 10 миллионов евро от Европейского фонда мира для создания полевого модульного лагеря, включающего медицинский амбулаторный пункт, а также соответствующие службы и возможности. Армения подала также вторую заявку на получение поддержки по этой линии в 2025 году.
Согласно ряду публикаций, против этого выступает Венгрия, как это было и в 2024 году, требуя предоставления аналогичной помощи Азербайджану.