Եվրամիությունից բարձրաստիճան պաշտոնյաների այց է սպասվում Հայաստան։ Այդ մասին ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, որտեղ ներկայացվել է 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը, հայտնել է Արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը։
Բարձրաստիճան պատվիրակության այցը նախատեսված է հունիսի վերջին կամ հուլիսի սկզբին, հայտնում է Արմենպրեսը։
«2024 թվականին սկսել ենք Հայաստանի և ԵՄ–ի միջև գործընկերության նոր օրակարգի մշակման փաստաթուղթը, որը, հուսով ենք, որ մոտ ապագայում կկարողանանք ամփոփել»,–ասաց փոխնախարարը։
Նա նշել է նաև, որ մինչև տարվա ավարտն ակնկալվում է փաստաթղթի ամբողջական ստորագրումը, ինչը, ըստ իր գնահատման, համարվում է բավական իրատեսական։
«Այս առումով, կարծում եմ, դրական զարգացումներ կունենանք նաև Եվրամիությունից այս ամսվա վերջին, մյուս ամսվա սկզբին սպասվող բարձրաստիճան այցի շրջանակներում»,–նշել է Կոստանյանը։

6 Июнь 2025 - 07:40 AMT
В Армению ожидается визит высокопоставленной делегации Европейского союза. Об этом сообщил заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания, где был представлен годовой отчет о выполнении государственного бюджета за 2024 год.
По данным «Арменпресс», визит делегации запланирован на конец июня или начало июля.
«В 2024 году мы начали разработку документа о новой повестке партнерства между Арменией и ЕС, и надеемся, что в ближайшее время сможем его завершить», — заявил замминистра.
Он также отметил, что подписание полного документа ожидается до конца года, и, по его оценке, это вполне реалистично.
«В этом плане, думаю, мы увидим позитивные подвижки и в рамках предстоящего визита высокого уровня из Европейского союза в конце этого месяца или в начале следующего», — добавил Костанян.