6 Հունիս 2025 - 06:44 AMT
Դատարանը կասեցրել է Երևանում կարմիր և կապույտ կետագծերում ավտոմեքենաների կայանման վճարների թանկացման որոշումը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Արմենակ Դանիելյանը։
« ՀՀ Վարչական Դատարանը, 5 դատավորների կոլեգիալ որոշմամբ, բավարարել է Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության դիմումը Երևանի ավագանու 24.12.2024թ. ֊ի 265֊Ն որոշման դեմ, որը սահմանում էր Երևան համայնքում տեղական վճարների 2025թ. ֊ի դրույքաչափերը։
Այլ կերպ ասած` Դատարանը կասեցրել է Երևանում Ա և Բ գոտիներում կամ Կենտրոն և Արաբկիր վարչական շրջաններում կարմիր և կապույտ կետագծերում ավտոմեքենաների կայանման վճարների թանկացման որոշումը», – գրել է ավագանու անդամը։
Նա նաև հստակեցրել է, թե ինչ քայլեր կարող են ձեռնարկել վարորդները։
«Քանի որ 2025 թ -ի համար ընդունված որոշումը դատարանի կողմից ճանաչվել է ոչ իրավաչափ և քանի դեռ Երևանի ավագանին չի ընդունել ավտոկայանատեղիներում կայանման համար սակագնի մասին նոր որոշում, դուք կարող եք կայանել ձեր մեքենան Ա և Բ գոտիներում անվճար և չգնել ոչ մի փաթեթ` ժամայինից մինչև տարեկան», –ասվում է գրառման մեջ։
Առաջին նման որոշումն ընդունվել է 2024 թվականի դեկտեմբերի 19-ին։ Այդ որոշմամբ դատարանը արձանագրել է, որ քաղաքապետարանը չի ներկայացրել բավարար ապացույցներ՝ հիմնավորելու, թե վճարների աճը միտված է ծառայությունների որակի բարձրացմանը, իսկ բեռնաթափման պատճառաբանությունը իրավաչափ չի համարվել։ Երևանի քաղաքապետարանը վիճարկել էր դատարանի երկու որոշումները՝ դրանց դեմ ներկայացնելով բողոք։
2024–ի հունվարի 1-ից կարմիր գծերով տարածքներում կայանման վճարները կտրուկ բարձրացել են. Ա գոտում տարեկան վճարը 12,000 դրամից դարձել է 160,000 դրամ, իսկ Բ գոտում՝ 12,000-ից հասել է 24,000-ի։ Վարչական դատարանը երկու առիթով ճանաչել է որոշ դրույթների ոչ իրավաչափ լինելը՝ կապված «կարմիր գծերում» սահմանված տեղական վճարների հետ։

Административный суд приостановил решение о повышении платы за парковку в красной и синей зонах Еревана. Об этом на своей странице в Facebook сообщил член ереванского совета старейшин от фракции «Мать Армения» Арменак Даниелян.
«Административный суд Республики Армения, коллегиальным решением пяти судей, удовлетворил обращение фракции «Мать Армения» против решения совета старейшин Еревана от 24 декабря 2024 года № 265-Н, которым устанавливались ставки местных сборов в общине Ереван на 2025 год», — написал он.
«Иначе говоря, суд приостановил решение о повышении платы за парковку автомобилей в зонах А и Б, то есть в административных районах Кентрон и Арабкир Еревана, на участках с красной и синей разметкой», — уточнил Даниелян.
Он также пояснил, какие действия могут предпринять водители.
«Поскольку принятое на 2025 год решение признано судом незаконным, и до тех пор, пока ереванский совет старейшин не примет новое постановление о тарифах за парковку, вы можете бесплатно парковаться в зонах А и Б и не приобретать никаких пакетов — ни почасовых, ни годовых», — говорится в его публикации.
Первое аналогичное решение было принято 19 декабря 2024 года. В нем суд указал, что мэрия не представила достаточных доказательств того, что рост тарифов направлен на повышение качества услуг, а аргументы о разгрузке движения были признаны несостоятельными. Мэрия Еревана обжаловала оба судебных решения. С 1 января 2024 года плата за парковку в зонах с красной разметкой резко выросла: годовой тариф в зоне А увеличился с 12 000 до 160 000 драмов, а в зоне Б — с 12 000 до 24 000 драмов. Административный суд дважды признавал ряд положений о местных сборах в «красных зонах» незаконными.