6 Հունիս 2025 - 07:17 AMT
ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Արտակ Զաքարյանը անդրադարել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի այն հայտարարությանը, որ «Ադրբեջանի հետ ունենք նշանակալի, աննախադեպ փաստաթուղթ, որի շուրջ բանակցություններն ավարտված են»։
Ըստ Զաքարյանի՝ դրանով Միրզոյանն, անկախ իր կամքից, ազդարարարել է 2018–ի իշխանազավթման գլխավոր նպատակներից մեկը։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«5000-ից ավելի զոհերի պատճառ դարձած, պատերազմով Արցախը հանձնած կառավարիչների դավադիր քաղաքականությունը որպես «ձեռքբերում» ներկայացնող, այս հայտարարության հեղինակը Արարատ Միրզոյանն է։ Փաստորեն՝ Արցախը հանձնել և այնուհետ էթնիկ զտումներ են իրականացրել, որպեսզի Ադրբեջանի հետ ունենան «նշանակալի, աննախադեպ» փաստաթուղթ։ Սրանով ազդարարարվեց, ավելի ճիշտ՝ ինքնախոստովանվեց 2018թ․ իշխանազավթման գլխավոր նպատակներից մեկը։
Արարատ Միրզոյանն անկախ իր կամքից, դիպուկ որակում է տվել իր իսկ բանակցած փաստաթղթին։ Դատելով աղետալի իրականությունից, ինչպես նաև ՀՀ կառավարիչների և ադրբեջանական օկուպանտների կողմից առ այսօր արված հայտարարություններից, այո՛, «փաստաթուղթն իրոք աննախադեպ է»։ Ո՛չ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, ո՛չ Ռոբերտ Քոչարյանի և ոչ էլ Սերժ Սարգսյանի նախագահության տարիներին, որևէ մեկը չէր կարող ենթադրել, որ նույնիսկ ամենաանբարենպաստ պայմաններում, նման կործանարար ու համազգային խայտառակություն ենթադրող կապիտուլյացիոն «ելքեր» կարող են փաթաթվել Հայ Ժողովրդի վզին։ Իսկ փաթաթողը քո «լեգիտիմ» կառավարիչներն են։
Այո աննախադեպ էր Արցախն Ադրբեջանի կազմում ՀՀ կառավարության ղեկավարի կողմից ճանաչելը՝ երբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն անգամ հակամարտությունը լուծված չէին համարում։ Աննախադեպ է ՀՀ տարածքների օկուպացիան։ Աննախադեպ էր Արցախի ամբողջական հայաթափումն ու բռնի տեղահանությունները։ Աննախադեպ է ՀՀ սահմանադրությունից առանցքային դրույթներ հանելու պահանջները։ Աննախադեպ է հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիների՝ ՀՀ «վերադարձի» և նրանց ամենատարբեր իրավունքների վերականգնման պահանջները։ Աննախադեպ է Արցախահայերի վերադարձի թեման միջազգային օրակարգերից հանելը։ Աննախադեպ է Սյունիքից անվերահսկելի «ճանապարհի» մասին չդադարող հայտարարությունները։ Աննախադեպ էին, սահմանազատման անվան տակ, Տավուշի մարզից տարբեր հատվածներ հակառակորդին հանձնելը։ Եվ ընդհանրապես, աննախադեպ են սեփական պետությանը՝ ներքին և արտաքին այսօրինակ քաղաքականությամբ և այսպիսի ծավալների վնասներ հասցնելը։
Համաշխարհային պատմության մեջ աննախադեպ է նաև այն, երբ ազգային պետության գոյաբանական, իմունային ու ինքնության հիմքերը խարխլում ես՝ հանուն կեղծ ու անվստահելի «խաղաղության»։ Ավելի ճիշտ՝ սեփական ժողովրդին ևս մեկ անգամ խաբելու և բաղձալի քվեները կորզելու նպատակով։
Հ.Գ. Մոռացա ավելացնել. Արարատը նաև խոստովանում է, որ գերիների հարցում կառուցողական զրույց չի ստացվում ադրբեջանցիների հետ: Իսկ, ընդհանրապես, ձեզ մոտ ո՞ր հարցում է ստացվում կառուցողական զրույց որևէ մեկի հետ»,–ասվում է գրառման մեջ։

6 Июнь 2025 - 07:53 AMT
Член исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) Артак Закарян прокомментировал заявление министра иностранных дел Арарата Мирзояна о том, что «у нас с Азербайджаном есть значимый, беспрецедентный документ, по которому переговоры завершены».
По мнению Закаряна, этим Мирзоян фактически — пусть и непреднамеренно — подтвердил одну из главных целей захвата власти в 2018 году. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
«Человеком, представляющим предательскую политику, приведшую к сдаче Арцаха через войну и гибели более 5000 человек, как "достижение", является Арарат Мирзоян. Оказывается, Арцах сдан, затем проведены этнические чистки — чтобы получить с Азербайджаном "значимый, беспрецедентный" документ», — написал Закарян. — «Это и есть сигнал — точнее, признание — одной из целей захвата власти в 2018 году».
Закарян считает, что Мирзоян, «независимо от собственного намерения», дал точную оценку документу, который сам же и обсуждал. Учитывая катастрофическую реальность и заявления армянских властей и азербайджанских оккупантов, по его словам, документ действительно беспрецедентный.
«Ни при Левоне Тер-Петросяне, ни при Роберте Кочаряне, ни при Сергее Саргсяне никто не мог представить, что даже в самых неблагоприятных условиях народу Армении будет навязана подобная разрушительная и позорная капитуляция. А навязали это ваши “легитимные” правители».
Закарян отметил, что беспрецедентным стало признание Арцаха частью Азербайджана со стороны главы армянского правительства — в то время как даже сопредседатели Минской группы ОБСЕ не считали конфликт урегулированным. Также он указал на:
Оккупацию территорий Армении
• Полное изгнание и насильственное переселение армян Арцаха
• Давление с целью убрать ключевые положения из Конституции
• Требования возврата сотен тысяч азербайджанцев в Армению и восстановления их прав
• Исключение вопроса возвращения арцахских армян из международной повестки
• Постоянные заявления о «дороге» через Сюник вне контроля Еревана
• Уступки территорий в Тавуше под видом демаркации
• И в целом беспрецедентный ущерб, наносимый стране изнутри и снаружи
«В мировой истории беспрецедентно также то, чтобы государство разрушало собственные основы — ради лживого и ненадежного "мира", — добавил он. — Точнее, чтобы еще раз обмануть собственный народ и заполучить вожделенные голоса».
P.S. «Забыл добавить: Арарат также признал, что по вопросу пленных нет конструктивного диалога с азербайджанцами. А вообще, с кем у вас получается вести конструктивный диалог?» — завершил Закарян.