ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ ադրբեջանական տեղեկատվական դաշտում տարածված հերթական մանիպուլյացիան բացահայտվել է, և իրականում հայ ռազմագերիների դեմ որևէ հայտարարություն Լատվիայի խորհրդարանի կողմից չի արվել։
«2025 թվականի մարտի 6-ին ադրբեջանական մի շարք լրատվամիջոցներ տեղեկություններ տարածեցին այն մասին, թե իբր Լատվիայի Հանրապետության Սեյմի մի շարք պատգամավորներ փետրվարին հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքով գերեվարված անձանց, ռազմաքաղաքական գերիների, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացի, գործարար, Արցախի նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի վերաբերյալ։
Ըստ այդ աղբյուրների՝ լատվիացի պատգամավորները Վարդանյանին ներկայացրել են որպես «միջազգային վտանգ», «Պուտինի հովանավոր» և պահանջել խիստ պատիժ՝ ընդգծելով իբր «միջազգային հանրության դատապարտումը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Թովմասյանը նշել է, որ, քանի որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը որևէ պաշտոնական արձագանքով հանդես չի եկել այս առիթով, իսկ թեման չափազանց կարևոր է՝ հատկապես ռազմագերիների հարցում, ինքը որպես ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր և Հայաստան–Լատվիա խորհրդարանական բարեկամության խմբի անդամ, որոշել է անձամբ պարզել ներկայացված տեղեկության իսկությունը։
«Դիմելով Լատվիայի Սեյմի մի շարք պատգամավորների, որոնց անունները ներկայացված էին ցանկում՝ ստացա միանշանակ պատասխաններ, որոնք հստակ հերքում են ադրբեջանական լրատվամիջոցներում հրապարակված տեղեկությունները։
Լատվիայի Սեյմի պատգամավոր Էդգարս Տավարսը ի պատասխան իմ գրավոր նամակի, տեղեկացրեց, որ նման հայտարարության կամ փաստաթղթի առկայությունը բացակայում է։
Իսկ Լատվիայի Սեյմի Հայաստանի հետ համագործակցության խթանման պատգամավորների խմբի ղեկավար Գունարս Կուտրիսը պաշտոնապես նշել է․ «Տեղեկացնում եմ, որ նման ստորագրություններ և նամակ չեն արվել և կեղծիք են, որի վերաբերյալ հետաքննություն է սկսվել։ Իմ և Հայաստանի խորհրդարանի հետ համագործակցության խթանման պատգամավորների խմբի անունից արտահայտում եմ ափսոսանք նման իրավիճակի համար»։
Ստացված պաշտոնական պարզաբանումները վերահաստատում են, որ այսպես կոչված «հայտարարությունը» իրականում գոյություն չունի, այն կեղծ տեղեկություն է՝ ադրբեջանական կողմից տարածված։
Հատկանշական է, որ նշյալ հայտարարությունը վերաբերել է ոչ միայն Վարդանյանին, այլև մի շարք հայ ռազմագերիների, որոնց ազատությունը և իրավունքների պաշտպանությունը մեր պետության սահմանադրական բարձրագույն պարտականություններից է։ Ցավով պետք է արձանագրել, որ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը ոչ միայն չարձագանքեց այս կեղծ տեղեկատվությանը, այլև չձեռնարկեց անհրաժեշտ քայլեր՝ ճշմարտությունը ներկայացնելու և պետական արժանապատվությունը պաշտպանելու համար։
Ռազմագերիների հարցը չպետք է լքվի արտաքին քաղաքական օրակարգից։ Եվ հենց այդ բացը լրացնելու նպատակով եմ ձեռնարկել այս կապն ու պարզաբանումները՝ գործելով բացառապես սեփական նախաձեռնությամբ։
Այս փաստը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, թե ինչպես է Ադրբեջանը շարունակում կիրառել ապատեղեկատվությունն ու կեղծ միջազգային ռեակցիաների «սիմուլյացիան»՝ միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու և իր ռազմաքաղաքական օրակարգը պարտադրելու նպատակով։
Եվ թե ինչպես է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը արտաքին քաղաքական օրակարգից փաստացի հանել հայ գերիների հարցը։ Երեկ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտեց, որ COP29-ի շրջանում է (մեկ տարի առաջ) քննարկվել գերիների հարցը՝ անպտուղ։
Հ.Գ. Շնորհակալ եմ Լատվիայում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Մխիթար Մխիթարյանին՝ այս հարցում ինձ հետ միասին հետևողական լինելու համար»,– նշել է Թովմասյանը։

6 Июнь 2025 - 09:00 AMT
Депутат фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян сообщила на своей странице в Facebook, что очередная манипуляция, распространённая в азербайджанском информационном пространстве, была разоблачена — парламент Латвии не делал никаких заявлений против армянских пленных.
Она напомнила, что 6 марта 2025 года ряд азербайджанских СМИ сообщил о якобы заявлении депутатов Сейма Латвии, сделанном в феврале, в отношении лиц, захваченных в результате конфликта в Нагорном Карабахе, включая гражданина Армении, предпринимателя и бывшего государственного министра Арцаха Рубена Вардяняна. В публикациях утверждалось, что депутаты называли Вардяняна «международной угрозой», «покровительствуемым Путиным» и требовали сурового наказания, ссылаясь на якобы «международное осуждение».
Поскольку Министерство иностранных дел Армении не выступило с официальным опровержением, Товмасян — как депутат и член армяно-латвийской группы дружбы — решила лично выяснить правдивость заявлений.
Связавшись с рядом депутатов Сейма Латвии, упомянутых в сообщениях, она получила однозначные ответы, полностью опровергающие публикации. Депутат Эдгарс Таварс в официальном письме сообщил, что «такого заявления или документа не существует». А глава группы содействия сотрудничеству с Арменией Гунарс Кутрис официально сообщил: «Сообщаю, что подобные подписи и письма отсутствуют. Это фальсификация, по которой начато расследование. От имени группы выражаю сожаление по поводу сложившейся ситуации».
Полученные официальные разъяснения подтверждают, что так называемое «заявление» является фейком, созданным азербайджанской стороной. Товмасян подчеркнула, что помимо Вардяняна, в документе упоминались и другие армянские военнопленные, а защита их свободы и прав — одна из высших конституционных обязанностей государства.
Она выразила сожаление, что МИД Армении не только не отреагировал на фальшивую информацию, но и не предпринял шагов по защите государственной чести и представлению истины.
По её словам, вопрос военнопленных не должен исчезнуть с внешнеполитической повестки Армении. Свою инициативу она реализовала с целью восполнить этот пробел.
Этот случай, отметила она, наглядно демонстрирует, как Азербайджан использует дезинформацию и симулирует «реакции международного сообщества», чтобы навязать свою военно-политическую повестку.
Она также обвинила правительство Николы Пашиняна в фактическом исключении темы пленных из внешнеполитической повестки. По её словам, министр иностранных дел Арарат Мирзоян недавно заявил, что вопрос обсуждался в рамках COP29 год назад — безрезультатно.
P.S. Она выразила благодарность почетному консулу Армении в Латвии Мхитару Мхитаряну за последовательную помощь в этом вопросе.
Товмасян также опубликовала фотографии полученных официальных документов.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады и этнической чистки армянского населения Арцаха, Азербайджан захватил бывших президентов Аркадия Гукасяна, Баако Саакяна и Араика Арутюняна, а также экс-государственного министра Рубена Вардяняна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и других экс-чиновников. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, грозящие пожизненным заключением. 17 января в Баку начался показательный суд по их делу.