ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել է, որ եկեղեցու դեմ որևէ գործընթաց չկա։
Խոսելով հոգևորականների թեմայով բարձրացված հարցերի մասին՝ Հարությունյանը պարզաբանել է, որ այդ քննարկումները օրակարգ են գալիս տրամաբանական հաջորդականությամբ, հայտնում է ilurer.am-ը։
«Երբ մյուս հարցերն իրենց լուծումներն են ստանում կամ ընթացքում են լինում, առաջանում են նաև նման խնդիրներ: Եկեղեցու հետ կապված՝ մենք նախկինում էլ, հատկապես վերջին տարիներին, ասել ենք, որ երբ Եկեղեցին որոշակի գործընթացներ է անում՝ միջամտելու քաղաքական գործընթացներին, երբեմն պետք է նաև պատրաստ լինել նրան, որ այլ հարցադրումներ կհնչեն քաղաքական դեմքերի կողմից, մասնավորապես այս հարցադրումը, որն արվել է»,- ասել է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը:
Լրագրողի ճշգրտող հարցին՝ արդյոք խոսքը վերաբերում է անձնական կյանքի միջամտությանը, Հարությունյանը պատասխանել է՝ նշելով, որ անձնական կյանքին որևէ մեկը չի միջամտել։
«Անձնական կյանքի հետ կապված բոլոր հարցադրումներն արվել են նույն ինստիտուտի՝ Եկեղեցու ինստիտուցիոնալ տրամաբանության մեջ, տվյալ դեպքում՝ կուսակրոնության ինստիտուտի վերաբերյալ, և հարցադրումները շարունակում են մնալ միայն այդ տրամաբանության մեջ՝ արդյոք վարչապետի բարձրացրած հարցերը ստանալո՞ւ են իրենց պատասխանները՝ դրական թե բացասական, այո՞, թե՞ ոչ»,–ասել է նա։
Երբ նրան հարցրել են, արդյոք նման քննադատությունը վնասում է թե՛ Եկեղեցուն, թե՛ պետության հեղինակությանը, Հարությունյանը պատասխանել է, որ կառավարությունը կարծում է՝ նման քննարկումները միայն նպաստում են Եկեղեցու՝ որպես ինստիտուտի առողջացմանը:
Հարցին, թե ինչ քայլեր կձեռնարկի իշխանությունը, եթե Եկեղեցին չարձագանքի, Հարությունյանը պարզաբանել է, որ ցանկացած գործողություն կիրականացվի օրենքների և Սահմանադրության շրջանակում՝ գործադիր մարմնի իրավասությունների սահմաններում:
Նա հրաժարվել է կոնկրետ անուններ նշել՝ ընդգծելով, որ մտադիր չէ որևէ անձի անձնական կյանքում խառնվել:
Հարցին՝ արդյոք սա կարելի՞ է համարել արշավ Եկեղեցու դեմ, Հարությունյանը մերժել է նման ձևակերպումը՝ շեշտելով, որ «Եկեղեցու դեմ որևէ գործընթաց չկա»:
Երբ լրագրողները հետաքրքրվել են՝ արդյոք իշխանությունը անհանգստացած է Եկեղեցու հնարավոր ազդեցությամբ ընտրական գործընթացների վրա՝ հաշվի առնելով նրա բարձր հեղինակությունը, Հարությունյանը արձագանքել է, որ նման պնդումներ հաճախ են հնչում վերջին զարգացումների ֆոնին:
«Ուզում եմ ձեզ մի բան ասել՝ այդ սոցհարցումները, որոնք արվում են, պետք է շատ ուշադիր նայել, թե տվյալ հարցին պատասխանելիս մեր հանրությունն ինչ նկատի ունի: Ես 100 տոկոս վստահությամբ կարող եմ ասել՝ եթե դուք՝ որպես զուտ ինստիտուտի նկատմամբ վստահությունից զատ, եկեղեցական, տվյալ դեպքում շրջանառության մեջ գտնվող անունները դնեք այդ հարցման մեջ, կունենաք բացարձակ այլ պատկեր տվյալ անձանց նկատմամբ:
Մի բան էլ եմ ուզում ավելացնել՝ 2021-ին ամբողջ Եկեղեցին, կաթողիկոսի գլխավորությամբ, քարոզում էր ընդդեմ «Քաղաքացիական պայմանագրի»: Եվ հանրությունը գնաց և իր պատասխանը տվեց կաթողիկոսին և իր սպասավորներին:
Այն ժամանակ Եկեղեցու նկատմամբ վստահությունը՝ որպես ինստիտուտի, պակաս չէր, քան 2024 թվականին»,- ասել է Հարությունյանը՝ ընդգծելով՝ պետք չէ խառնել ինստիտուտը և եկեղեցականներին:
Նա վստահություն է հայտնել, որ եթե անցկացվի հարցում եկեղեցականների վերաբերյալ, արդյունքները էականորեն կտարբերվեն ինստիտուտի հանդեպ վստահության ցուցանիշներից:

Глава аппарата премьер-министра Армении Араик Арутюнян заявил, что не существует никакой кампании против Армянской Апостольской Церкви. Отвечая на вопросы о критике духовенства, он отметил, что такие обсуждения появляются логично, по мере решения других вопросов, сообщает ilurer.am.
«Мы не раз говорили, что если Церковь вмешивается в политические процессы, она должна быть готова к тому, что со стороны политиков последуют вопросы. Конкретно сейчас обсуждается именно это», — пояснил Арутюнян.
На вопрос, идет ли речь о вмешательстве в личную жизнь, он ответил, что подобного не происходило. Все упомянутые вопросы, по его словам, касаются исключительно институциональной логики Церкви — в частности, института целибата.
«Все эти вопросы остаются в рамках обсуждения: получат ли вопросы премьера чёткие ответы — да или нет», — сказал он.
Отвечая на вопрос о возможном вреде для репутации Церкви и государства, Арутюнян отметил, что, по мнению правительства, такие обсуждения способствуют оздоровлению Церкви как института.
На вопрос, какие действия предпримет власть в случае молчания Церкви, он подчеркнул, что любые меры будут в рамках закона и конституции, в пределах полномочий исполнительной власти.
Он отказался называть конкретные имена, подчеркнув, что не намерен вторгаться в чью-либо личную жизнь.
На прямой вопрос, можно ли это считать атакой на Церковь, Арутюнян ответил отрицательно: «Нет никакого процесса против Церкви».
Когда журналисты спросили, обеспокоена ли власть влиянием Церкви на выборы, учитывая высокий уровень доверия к ней, Арутюнян отметил, что подобные утверждения часто звучат в свете последних событий.
«Хочу сказать вот что: при анализе соцопросов нужно внимательно изучать, что именно имели в виду граждане. Если в опрос добавить конкретные имена священнослужителей, результаты будут кардинально отличаться от общего уровня доверия к институту», — отметил он.
Арутюнян напомнил, что в 2021 году Церковь во главе с Католикосом вела агитацию против правящей партии «Гражданский договор». «Народ тогда ответил Католикосу и его служителям. Уровень доверия к Церкви тогда не уступал уровню 2024 года», — сказал он, подчеркнув важность разграничения между институтом и его представителями.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян в ответ на критику священнослужителей, вызванную его сравнением церквей с «амбаром», допустил ряд оскорбительных выражений в адрес духовенства. Пашинян также заявил, что государство должно играть ключевую роль в избрании Католикоса Всех Армян, и поставил под сомнение соблюдение целибата Гарегином II.
В ответ Святой Престол заявил, что такие действия обслуживают интересы внешних враждебных сил и перекликаются с клеветнической кампанией азербайджанской пропаганды против армянского народа и Армянской Церкви.