6 Հունիս 2025 - 10:13 AMT
Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ուղեկցությամբ, այցելել է Երևանի Հաղթանակի զբոսայգի։
Պատվիրակությունըծաղկեպսակ է դրել Անհայտ զինվորի գերեզմանին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ հարգել Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածների հիշատակը, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
Մատվիենկոյի գլխավորած պատվիրակությունը գտնվել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում, որտեղ ծաղկեպսակ է դրել և ծաղիկներ է խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ինչպես Հաղթանակի զբոսայգում, այստեղ ևս Մատվիենկոյին ուղեկցել է Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։ Պատվիրակության կազմում է եղել նաև Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
Այցի ընթացքում նախատեսված են բանակցություններ Մատվիենկոյի և Սիմոնյանի միջև։
Պատվիրակության կազմում են Դաշնային խորհրդի փոխխոսնակ Յուրի Վորոբյովը, Պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Վլադիմիր Բուլավինը, Միջազգային կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Ջաբարովը, Սոցիալական կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Յուլյա Լազուտկինան, Տարածաշրջանային կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Ալեքսանդր Ուսը, Միջազգային կոմիտեի անդամ Ալեքսանդր Կարելինը և Սոցիալական կոմիտեի անդամ Անդրեյ Չեռնիշևը։
Հունիսի 6-ին նա և ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կմասնակցեն Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի և Հայաստանի Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 39-րդ նիստի բացմանը։ Նույն օրը Սիմոնյանն ու Մատվիենկոն ներկա կլինեն նաև ռուս–հայկական միջտարածաշրջանային 10-րդ ֆորումի աշխատանքներին։

Председатель Совета Федерации Российской Федерации Валентина Матвиенко в сопровождении председателя Национального собрания Армении Алена Симоняна посетила ереванский Парк Победы.
Делегация возложила венок к Могиле Неизвестного солдата, цветы к Вечному огню и почтила минутой молчания память погибших в Великой Отечественной войне.
Позже делегация под руководством Матвиенко посетила мемориальный комплекс Цицернакаберд, где был возложен венок и цветы в память о жертвах Геноцида армян.
Как и в Парке Победы, Валентину Матвиенко сопровождал председатель НС Армении Ален Симонян. В составе делегации также находился Чрезвычайный и Полномочный Посол России в Армении Сергей Копыркин.
В рамках визита предусмотрены переговоры между Матвиенко и Симоняном.
В состав российской делегации входят вице-спикер Совета Федерации Юрий Воробьев, председатель Комитета по обороне Владимир Булавин, первый заместитель председателя Международного комитета Владимир Джабаров, заместитель председателя Комитета по социальной политике Юлия Лазуткина, заместитель председателя Комитета по региональной политике Александр Усс, член Международного комитета Александр Карелин и член Комитета по социальной политике Андрей Чернышев.
6 июня Матвиенко и Симонян примут участие в открытии 39-го заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Федеральным собранием России и Национальным собранием Армении. В тот же день они посетят 10-й российско-армянский межрегиональный форум.