ՀՀ նախագահի հրամանագրերով՝ 2024–ին ՀՀ քաղաքացիություն է շնորհվել 20,770 անձի։ Այդ մասին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ժամանակ, երբ ներկայացվում էր 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը, հայտնել է նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Խաչատուր Պողոսյանը։
«Կառավարության լիազոր մարմինների առաջարկությունների հիման վրա՝ 2024–ին ՀՀ նախագահի կողմից ընդունվել է ՀՀ քաղաքացիության վերաբերյալ 185 հրամանագիր: Արդյունքում, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն շնորհվել է 20 հազար 770 անձի»,– ասել է Պողոսյանը։

Согласно заявлению заместителя руководителя аппарата президента Хачатура Погосяна, в 2024 году по указам президента Республики Армения гражданство было предоставлено 20 770 лицам. Об этом он сообщил на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания, где представлялся годовой отчет об исполнении государственного бюджета за 2024 год.
Погосян отметил, что на основании предложений уполномоченных органов исполнительной власти в 2024 году президентом были подписаны 185 указов, касающихся гражданства. В результате 20 770 человек получили гражданство Армении.