ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը հայտարարել է, որ այս պահին ամենասուր թիվ մեկ հիմնական խնդիրն օր առաջ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ն և «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ն փակելն է։ Նա այդ մասին ասել է ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ անդրադառնալով 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի նախնական քննարկումներին։
«Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ի հետ կապված՝ ունենք արդեն իսկ գրանցված հաջողություն, որովհետև առողջապահության նախարարության հետ աշխատանքի շնորհիվ կարողացել ենք (վատ կհնչի այդ բառը) «տեսակավորել» շահառուներին, որոնք պետք է ուղարկվեն այլ տեղեր՝ պատիժ կրելը շարունակելու: Նրանց մի մասը կտեղափոխվի Նուբարաշենի հոգեբուժական համապատասխան կենտրոն, որպեսզի շարունակի պատիժ կրել, իսկ մյուս մասը կտեղափոխվի «Արմավիր» ՔԿՀ-ի ստացիոնար բաժանմունք: Հույս ունեմ՝ այս ծրագիրը մինչև սեպտեմբեր կիրականացնենք, այդպիսով կփակենք «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ն»,-ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նախարարն ընդգծել է, որ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի դեպքում իրավիճակը մի փոքր բարդ է, քանի որ այդ հիմնարկում անազատության մեջ գտնվող անձանց թիվը գերազանցում է 500-ը, ինչն առաջացրել է նոր շենքային պայմանների անհրաժեշտություն։
Քաղաքաշինության ոլորտի պատասխանատուների հետ խորհրդակցելուց հետո, Գալյանը նշել է, որ իրենք դիտարկել են կարճաժամկետ լուծում՝ ծախսերի տեսանկյունից առավել նպատակահարմար տարբերակ. այն է՝ «Էրեբունի» ՔԿՀ-ի հնարավոր վերանորոգումը, ինչը կպահանջի համեմատաբար քիչ միջոցներ, կիրագործվի ավելի արագ և թույլ կտա շուտափույթ փակել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ն։
«Բայց սա չի նշանակում, որ մենք հրաժարվում ենք մեր մեծ գաղափարից, որն է՝ նոր, բոլոր միջազգային ստանդարտներին համապատասխանող ՔԿՀ ունենալը, և մենք այս աշխատանքները տանում ենք զուգահեռ»,- ասել է նախարարը։

Министр юстиции Армении Србуи Галян назвала закрытие исправительных учреждений «Нубарашен» и «Больница для осуждённых» приоритетной задачей в рамках реформы пенитенциарной системы страны. Выступая на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания в ходе предварительного обсуждения исполнения государственного бюджета за 2024 год, Галян подчеркнула срочность закрытия этих учреждений.
Относительно Больницы для осуждённых министр сообщила о достигнутом прогрессе благодаря сотрудничеству с Министерством здравоохранения. Проведена оценка состояния заключённых, и они переводятся в соответствующие учреждения: часть — в психиатрический центр в Нубарашене, другие — в стационарное отделение Армавирской исправительной колонии. Галян выразила надежду, что учреждение будет закрыто к сентябрю.
Ситуация с тюрьмой Нубарашен более сложная из-за численности заключённых, превышающей 500 человек, что требует создания новой инфраструктуры. После консультаций с представителями градостроительной сферы министерство рассматривает возможность ремонта исправительного учреждения в Эребуни как более экономичное и быстрое решение, которое позволит закрыть Нубарашен.
Галян уточнила, что эта временная мера не заменяет долгосрочную цель — строительство нового пенитенциарного учреждения, соответствующего международным стандартам. Работы в этом направлении продолжаются параллельно.